Ponad 80 proc. seniorów nie wykupiło w ostatnich kilku miesiącach recept. Emeryci mają do wyboru leki albo żywność

Zdjęcie ilustracyjne, fot. Pixabay

Z badań zleconych przez Koalicję “Na pomoc niesamodzielnym” wynika, że ponad 80 proc. seniorów nie wykupiło w ostatnich kilku miesiącach recept z uwagi na ceny leków.

REKLAMA

Koalicja “Na pomoc niesamodzielnym”, we współpracy z Agencją Badań Rynku i Opinii SW Research, przygotowała ankietę dotyczącą kwestii realizowania recept i ograniczenia wydatków na leczenie. Ankietę skierowano do osób w wieku 60-74 lat z wielochorobowością i chorobami przewlekłymi. Jej wyniki miażdżą rządową narrację o rzekomej dobrej sytuacji finansowej seniorów.

Z sondażu wynika, że aż 82 proc. badanych w ostatnich miesiącach nie wykupiło leku! Ponad 80 proc. seniorów jest więc zagrożonych pogorszeniem stanu zdrowia, a co za tym idzie, wzrasta u nich ryzyko śmierci. Większość istotniejszych leków nie jest objęta refundacją i pacjent musi za nie płacić 100 proc. ceny. Tych osób nie obejmuje program ”Leki 75+”, dzięki któremu seniorzy powyżej 75. roku życia część leków otrzymali bezpłatnie.

Wszystkiemu winna jest inflacja, która we wrześniu wyniosła 17,2 proc. – Podwyżki energii, żywności i leków pochłaniają ich oszczędności. Jeśli będą odchodzić od okienek aptecznych, przestaną się leczyć i wtedy wrócą do lekarzy w dużo gorszym stanie. To błędne koło, bo trafią do szpitali i będą generować jeszcze większe koszty związane z hospitalizacją – podkreśla Magdalena Osińska-Kurzywilk, prezes Koalicji “Na pomoc niesamodzielnym”, cytowana przez abczdrowie.pl.

Źródło: portal.abczdrowie.pl, Niesamodzielnym.pl

REKLAMA