Ponad 80 proc. Polaków nie chce wycofania gotówki z obiegu! Przeciwni są nawet młodzi

Fot. Pixabay

Z sondażu IBRiS dla Radia ZET wynika, że tylko 15,8 procent Polaków chciałoby całkowitego zastąpienia gotówki płatnościami elektronicznymi. Ponad 80 proc. ankietowanych jest stanowczo przeciwko wycofaniu gotówki z obrotu.

REKLAMA

Radio ZET zleciło sondaż na temat wycofania gotówki z obiegu w Polsce. Aż 66,5 procent pytanych odpowiedziało, że “zdecydowanie się nie zgadza”. Z kolej 14,6 procent “raczej się nie zgadza”. Tylko 3,1 procent nie ma w tej sprawie zdania. Ze stwierdzeniem, że “płatności bezgotówkowe powinny całkowicie zastąpić gotówkę” zdecydowanie zgadza się jedynie 3,4 procent ankietowanych, a 12,4 procent badanych “raczej się zgadza”.

Co zaskakujące, największa liczba przeciwników likwidacji gotówki jest wśród najmłodszych badanych. W grupie wiekowej 18-29 lat, aż 90 procent ankietowanych chce pozostawienia tradycyjnego modelu płatności. Wśród osób powyżej 60. roku życia, 83 proc. badanych nie chce zastąpienia wyeliminowania płatności gotówkowych. Z kolei wśród osób powyżej 70. roku życia przeciwników wycofania gotówki jest najmniej, bo tylko 58 proc.

Sprawa wycofania gotówki z obiegu budzi olbrzymie emocje nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie. Pierwszym krajem w Europie, który zdecydował się na taki krok jest Szwecja. W naszym kraju pozytywnie o takim pomyśle wypowiadał się Szymon Hołownia. – Trzeba skończyć z gotówką i przyjąć pieniądz cyfrowy: tak czy nie? – zapytano polityka w Radiu ZET. – Tak, jak najszybciej tak – powiedział Szymon Hołownia. Jednak po fali krytyki lider Polski 2050 zmienił zdanie, przekonując, że… został źle zrozumiany.

Sondaż Instytutu Badań Rynkowych i Społecznych IBRiS na zlecenie Radia ZET został przeprowadzony w dniach 03-04.02.2023 r. metodą CATI na ogólnopolskiej próbie 1100 osób.

Źródło: RadioZET.plREKLAMA