Ponad 60 proc. Polaków ograniczyło wydatki. Inflacja znacznie nadwyrężyła nasze portfele

fot. Pixabay

Jak wynika z badania Krajowego Rejestru Długów, w ostatnim półroczu 2/3 Polaków ograniczyło koszty życia. Dwucyfrowa inflacja sprawiła, że najczęściej rezygnujemy z wyjść do restauracji czy zakupu nowych ubrań.

REKLAMA

Wysoka, dwucyfrowa inflacja sprawiła, że Polacy wyraźnie ograniczyli wydatki konsumpcyjne. 66 proc. konsumentów oszczędza, aby spiąć domowy budżet. Tylko co piąty ankietowany (22 proc.) nie zamierza sobie niczego odmawiać i nie zwraca uwagi na rosnące ceny. – W grupie 18-24-latków odsetek zaciskających pasa sięgał 56 proc., a w przypadku osób między 65 a 74 rokiem życia, już ponad 70 proc. – powiedział Adam Łącki, prezes zarządu Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej SA.

Aż 61 proc. osób, które ograniczyły swoje koszty życia, rezygnuje z wyjść do restauracji, barów czy kawiarni. Ponad połowa (52 proc.) oszczędza też na zakupach ubrań i obuwia. Ograniczane są również wydatki na wyposażenie domu – 48 proc., kulturę i rozrywkę – 46 proc., oraz na podróże – 45,5 proc. Z kolei 30 proc. ankietowanych, którzy ograniczyli wydatki, stara się oszczędzać na paliwie, wodzie, a także energii elektrycznej. “Ta finansowa wstrzemięźliwość konsumentów może drogo kosztować przedsiębiorców, pogłębiając problem zadłużenia wielu firm i napędzając falę niewypłacalności w biznesie” – zauważają analitycy Krajowego Rejestru Długów.

Najczęstszą przyczyną decyzji o ograniczeniu wydatków, którą wskazuje blisko 3/4 respondentów, jest odczuwalny wzrost cen produktów i usług. Duża część badanych (42 proc.) deklaruje też, że zamiast wydać na bieżącą konsumpcję, woli odłożyć pieniądze w obawie przed dalszymi podwyżkami. Polaków do ograniczania wydatków zmuszają również obciążenie kredytem lub pożyczką. – Przewidujemy, że inflacja, która od wielu miesięcy uszczupla portfele Polaków, znacząco powiększy grono osób mających problemy ze spłatą zaciągniętych zobowiązań – przyznał Jakub Kostecki, prezes zarządu firmy windykacyjnej Kaczmarski Inkasso.

Badanie „Oszczędzanie Polaków w inflacji” zostało przeprowadzone w grudniu 2022 r. przez IMAS International na zlecenie Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej SA na reprezentatywnej grupie dorosłych Polaków (N=1008) metodą CAWI.

Źródło: Inf. prasowa / Krajowy Rejestr Długów

REKLAMA