Ponad 5,3 miliona dawek szczepionek przeciwko COVID-19 poszło do śmieci! Polska straciła już przynajmniej 44 miliony złotych

fot. Pexels

Polska musiała zniszczyć zakupione za grube miliony złotych preparaty przeciwko koronawirusowi, bo skończył się ich termin ważności. Szacuje się, że budżet państwa stracił na tym przynajmniej 44 mln zł, a już wkrótce ta kwota jeszcze się powiększy.

REKLAMA

Dziennik “Fakt” informuje, że do końca maja 2022 roku Agencja Rezerw Strategicznych zmuszona była zniszczyć 5,3 miliona szczepionek. Z danych udostępnionych przez ARS wynika, że Polska ma w zapasie aż 32 miliony dawek szczepionek na koronawirusa. Od wielu miesięcy zainteresowanie szczepieniami w naszym kraju jest niewielkie.

Tylko do końca wakacji przeterminuje się kolejnych 6 milionów dawek, a nie zanosi się, by nagle Polacy tłumnie rzucili się do punktów szczepień. Dlatego premier Mateusz Morawiecki przebąkuje o konieczności szczepienia czwartą dawką, aby uszczuplić potężne zapasy Agencji Rezerw Strategicznych.

O tym, że władza zmarnowała pieniądze mówią nie tylko posłowie Konfederacji i Koalicji Obywatelskiej, ale nawet przedstawiciele PiS. – Ja sądzę, że trochę przeszacowano, zbyt optymistycznie myśląc o tym, że większa ilość Polaków będzie skłonna się zaszczepić. To przeszacowanie to są określone straty, ale takie straty się zdarzają – wyjaśnił w rozmowie z „Faktem” Bolesław Piecha, poseł PiS i były wiceminister zdrowia.

Źródło: “Fakt”

REKLAMA