Polskie Sieci Elektroenergetyczne ogłaszają okres zagrożenia! Dziś przed dwie godziny

fot. Pixabay

Państwowa spółka Polskie Sieci Elektroenergetyczne ogłosiła okres zagrożenia dziś pomiędzy godzinami 19 a 21.00. Operator przewiduje w tym godzinach problemy z utrzymaniem niezbędnej rezerwy mocy.

Jak czytamy na stronie PSE, okresy zagrożenia mają przypaść na piątek 23.09.2022 r. i godziny 19.00 – 20.00 oraz 20.00 – 21.00. Zdaniem branżowego portalu strefainwestorow.pl, operator przewiduje problemy z utrzymaniem niezbędnej rezerwy mocy. „To prawdopodobnie pierwsze tego typu ogłoszenie o charakterze ogólnopolskim” – czytamy na portalu.

Na stronie PSE widnieje informacja, że okres zagrożenia „to sygnał tylko dla jednostek rynku mocy, by w tych godzinach zrealizowały swoje obowiązki mocowe”. „Ogłoszenie okresu zagrożenia nie ma wpływu na odbiorców energii elektrycznej, chyba że uczestniczą w rynku mocy jako jednostki redukcji zapotrzebowania” – wyjaśniało PSE.

Polska Spółka Elektroenergetyczna podała również, że „ogłoszenie okresu zagrożenia wynika z braku wystarczającej rezerwy w systemie”. „Ta sytuacja jest spowodowana ubytkami awaryjnymi jednostek wytwórczych oraz niską generacją OZE, zwłaszcza w szczycie wieczornym” – czytamy na stronie operatora.

Źródło: PSE.pl, TVN24