Polskie firmy masowo zawieszają działalność. W samej Małopolsce „Polski Ład” i lockdowny wykończyły już ponad 50 tys. przedsiębiorców

fot. Pexels

Fatalne dane napływają z Małopolski. Już ponad 50 tys. firm, w tym 16 tys. z samego Krakowa, w ostatnich miesiącach zawiesiło działalność gospodarczą. Eksperci spodziewają się, że liczba upadłości będzie teraz jeszcze wyższa niż dotychczas.

Jak informuje „Gazeta Krakowska”, już ponad 50 tysięcy firm w Małopolsce, w tym 16,5 tys. w samym Krakowie, zawiesiło działalność gospodarczą. Z każdym miesiącem ich liczba rośnie, choć już teraz jest rekordowa. Decyzji o zawieszeniu jest w ostatnich miesiącach nawet więcej niż w szczycie pandemii u progu wiosny 2021 r., gdy z powodu lockdownu zamknięte były m.in branże – hotelowa i gastronomiczna.

Przedsiębiorcy nie obawiają się teraz rosnącej liczby zachorowań, a efektu największej w historii podwyżki podatków, nazywanej „Polskim Ładem”. Oprócz tego ogromnym problemem firm jest lawinowy wzrost cen gazu i prądu, wzrost kosztów zatrudnienia, a także niedobór pracowników w niektórych branżach.

W kogo najbardziej uderzają zmiany? Na przykładzie Małopolski można stwierdzić, że w mikrofirmy. Aż 94 procent spośród 50 tys. zawieszonych działalności gospodarczych stanowią właśnie mikroprzedsiębiorstwa, głównie z sektora usług i drobnej produkcji. Podobna sytuacja, jak w Małopolsce, jest obecnie w całym kraju.

Źródło: Gazeta Krakowska