Polski rząd poparł zakaz sprzedaży samochodów spalinowych od 2035 r. To efekt szczytu klimatycznego COP26

fot. Pixabay

24 państwa, w tym Polska, a także sześciu producentów samochodów podpisały dziś na szczycie klimatycznym COP26 w Glasgow deklarację zobowiązującą sygnatariuszy do zakończenia sprzedaży samochodów spalinowych do 2035 r.

REKLAMA

Dziś ukazała się deklaracja dotycząca pojazdów zeroemisyjnych. W sumie znajduje się pod nią ponad 100 podpisów, a wśród nich podpis przedstawiciela Polski. W dokumencie jest mowa o zakazie sprzedaży samochodów z silnikiem spalinowym do 2035 roku, a w krajach słabiej rozwiniętych do 2040 r.

Propozycji nie poparły m.in. USA (choć zrobiły to indywidualnie władze kilku stanów i miast w tym kraju), Chiny, Japonia, Niemcy czy Francja, które są największymi na świecie producentami samochodów i największymi rynkami ich sprzedaży. Pod dokumentem podpisały się natomiast kraje, które produkują znikomą ilość gazów cieplarnianych, jak np. Rwanda, Islandia, czy Republika Zielonego Przylądka.

Na liście sygnatariuszy znajduje się tylko sześciu głównych producentów samochodów – General Motors, Ford, Mercedes Benz, Jaguar Land Rover, Volvo i chiński BYD Auto. Zabrakło za to podpisów przedstawicieli m.in. dwóch największych na świecie producentów – Volkswagena i Toyoty.

Jak zauważa portal francuskie.pl, Polska podpisała deklarację, mimo że infrastruktura dla samochodów elektrycznych dopiero się u nas rozwija, rynek samochodów używanych bije rekordy, a przychody społeczeństwa są na tyle niskie, że na razie elektromobilność jest ułamkiem procenta aut spalinowych.

Źródło: PolskieRadio.pl, Francuskie.pl

REKLAMA