„Polski Ład” wprowadzi limit płatności gotówką. Zapłata powyżej tej kwoty będzie możliwa tylko z konta bankowego

fot. Pexels

Reforma podatkowa nazywana „Polskim Ładem” zmieni limit transakcji gotówkowych. Płatność powyżej 8 tys. zł będzie mogła być dokonana tylko i wyłącznie z konta bankowego. Przepisy mają dotyczyć wyłącznie przedsiębiorców.

Ministerstwo Finansów chce większej transparentności w transakcjach między przedsiębiorcami. Aby tego dokonać, zmniejszony zostanie limit płatności gotówkowych z 15 do 8 tys. zł. Nowy obostrzenie ma obowiązywać od 1 stycznia 2022 roku, a za jego nieprzestrzeganie będą groziły surowe konsekwencje.

Jak informuje dziennik „Rzeczpospolita”, firma, która płaci gotówką powyżej określonego limitu, nie może zaliczyć wydatku do podatkowych kosztów. Tak wynika z ustawy o podatku dochodowym CIT. Co ciekawe, obecny limit, 15 tysięcy zł, obowiązuje zaledwie od 2017 roku.

Jego zmniejszenie spotkało się z krytyką ekspertów. W trakcie konsultacji projektu ustawy przeciwny zmniejszeniu limitu był m.in. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw Adam Abramowicz. Wyraził on pogląd, że z powodu inflacji, limit powinien zostać zwiększony, a nie zmniejszony.

Źródło: Rp.pl