Polska zbuduje mur na granicy z Białorusią. Projekt ustawy trafił już do Sejmu. Wiadomo, jaki będzie koszt inwestycji

fot. Twitter / Straż Graniczna

Do Sejmu trafił rządowy projekt ustawy o budowie zabezpieczenia granicy polsko-białoruskiej. Przewidywany koszt budowy to 1 mld 615 mln zł. Projektem dziś ma zająć się sejmowa komisja obrony.

Szef MSWiA Mariusz Kamiński poinformował we wtorek wieczorem, że Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o budowie zabezpieczenia granicy państwowej z Białorusią. Jak zaznaczył, projekt zakłada stworzenie „solidnej, wysokiej zapory, wyposażonej również w system monitoringu oraz detekcji ruchu”.

Rządowy projekt będzie rozpatrywany w trybie pilnym. We wtorek wieczorem wpłynął do Sejmu, a następnie został skierowany do pierwszego czytania na sejmowej Komisji Obrony Narodowej. Zgodnie z projektem inwestycja będzie celem publicznym, a inwestorem zostanie Komendant Główny Straży Granicznej.

W ocenie skutków regulacji wskazano, że wydatki finansowe związane z budową bariery oszacowano na 1 mld 615 mln złotych. W skład tej kwoty wchodzi 1 mld 500 mln złotych na budowę fizycznej bariery oraz 115 mln zł na urządzenia techniczne (perymetria). 

Źródło: Onet.pl