Polska zamawia kolejne szczepionki przeciwko COVID-19. Wcześniej zakupiono ponad 200 mln dawek, choć nie było takiego zapotrzebowania

fot. Pexels

Co najmniej kilkanaście milionów dawek nowej szczepionki przeciwko koronawirusowi może trafić do Polski. Wcześniej polski rząd zakupił ponad 200 mln dawek szczepionki, choć nie było takiego zapotrzebowania.

REKLAMA

Do końca marca 2022 r. Polska zamówiła ponad 200 mln dawek szczepionek, czyli ponad 5 dawek na każdego obywatela Polski. Była to niezrozumiała decyzja, ponieważ wszelkie badania opinii publicznej wskazywały, że tylko połowa Polaków jest zainteresowana przyjęciem preparatu. Mogło to tylko oznaczać, że szczepionki nie zostaną w pełni wykorzystane, ponieważ nie ma takiego zapotrzebowania.

Teraz jak podaje RMF FM, co najmniej kilkanaście milionów dawek nowej szczepionki przeciwko koronawirusowi może trafić do Polski. Pierwsze osoby mogą dostać szczepionkę za miesiąc, w pierwszej połowie września. Będą to dwa nowe preparaty, do wyboru, firm Pfizer i Moderna. Oba będą podawane jako dawka przypominająca, czyli najczęściej trzecia albo czwarta (lub piąta w przypadku osób z obniżoną odpornością).

Na pewno tych dawek nie zabraknie, oby byli tylko chętni do szczepień, z informacji nieoficjalnych wiemy, że ta nowa szczepionka może być dedykowana osobom od osiemnastego roku życia, być może nawet młodszym, tu jeszcze w Europejskiej Agencji Leków trwają rozważania – deklaruje wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Nowe szczepionki będą dopasowane do co najmniej dwóch pierwszych podtypów mutacji Omikron BA1 i BA2. Trwają prace nad tym, by nowa szczepionka była dopasowana także do kolejnych subwariantów.

Źródło: RMF FM

REKLAMA