Polska niechlubnym liderem w ilość nadmiarowych zgonów. Przerażające dane OECD

fot. Pixabay

Od kilku dni w mediach społecznościowych krąży diagram z porównaniem ilości nadmiarowych zgonów w latach 2020-22. W Polsce odnotowano najwięcej w Europie takich przypadków w przeliczeniu na milion mieszkańców.

REKLAMA

Na Twitterze i w innych mediach społecznościowych użytkownicy udostępniają diagram z ilością nadmiarowych zgonów w poszczególnych krajach w przeliczeniu na milion mieszkańców. W latach 2020-2022 w Polsce było ich 6 094 i był to najwyższy wynik w Europie. Na drugim miejscu zestawienia jest Słowacja, gdzie na milion mieszkańców przypadło 5 435 nadmiarowych zgonów, a na trzecim Stany Zjednoczone – 5 025. Na drugim biegunie diagramu znajduje się Szwecja, która wprowadzała najmniej radyklane lockdowny. Tam odnotowano tylko 661 nadmiarowych zgonów na milion mieszkańców.

Wpis udostępniali m.in. ekonomista dr Sławomir Dudek, a także publicysta Łukasz Warzecha. “Pobrałem tygodniowe dane OECD o nadwyżce zgonów w latach 2020-2022 w formacie Excel. Dodałem nadmiarowe zgony w ciągu trzech lat w każdym kraju, a potem podzieliłem przez populację kraju w 2021 roku, także opierając się na OECD. Szwecja jest liderem wśród tych 31 krajów” – napisał autor diagramu. Wielu internautów powątpiewało w prawdziwość zaprezentowanych danych.

Portal Konkret24 należący do TVN24 zweryfikował pozytywne dane przedstawione na wykresie. Dane można znaleźć na stronie Stats.oecd.org. W sekcji “Health” [zdrowie – przyp. red.], w zakładce “COVID-19 Health Indicators” [wskaźniki zdrowotne COVID-19 – przyp. red.] są tygodniowe dane o nadmiarowych zgonach w różnych państwach OECD. Są to zarówno dane liczbowe, jak i wyrażone w procentach. Analiza dziennikarzy TVN24 wskazała na niemal identyczne wyniki w porównaniu do prezentowanego w sieci diagramu.

Źródło: Konkret24.tvn24.pl

REKLAMA