Polska firma z branży lotniczej zawiesza działalność przez lockdown. Ponad 200 osób straci pracę

fot. mat. prasowe / Xeos

Światowy lockdown sprawił olbrzymie kłopoty w branży lotniczej. Centrum serwisowania silników lotniczych XEOS pod Środą Śląską (woj. dolnośląskie) jest zmuszone do zawieszenia działalności… aż na kilka lat.

Przedstawiciele firmy XEOS podkreślają, że zawieszenie działalności zakładu jest spowodowane trwającą od półtora roku pandemią koronawirusa. „Ograniczenie ruchu lotniczego na całym świecie, trwające długie miesiące uziemienia całych flot oraz niskie wskaźniki wykorzystania samolotów szerokokadłubowych sprawiły, że zapotrzebowanie na remonty silników lotniczych znacznie się obniżyło” – czytamy w komunikacie.

Przed pandemią Xeos zatrudniało ok. 300 osób z całego świata. Dziś w firmie zostało 220 pracowników, ale nie ma dla nich pracy. Zwolnieni zostaną wszyscy, niezależnie od zajmowanego stanowiska. Przedstawiciele spółki twierdzą, że wrócą do działalności, ale dopiero za kilka lat, gdy branża lotnicza podniesie się po kryzysie.

Xeos to spółka joint venture zawiązana przez firmy Lufthansa Technik i GE Aviation. Centrum serwisowania i naprawy silników lotniczych zostało oficjalnie otwarte w październiku 2019 r. w Środzie Śląskiej. Inwestycja pochłonęła miliard złotych.

Źródło: Money.pl