Policja obniża wymogi sprawnościowe. Kto zadba o bezpieczeństwo Polaków?

fot. Pixabay

Komenda Główna Policji obniża wymogi sprawnościowe dla funkcjonariuszy. Policjanci są zdania, że niektóre nowe wymogi „są na poziomie 10-latka”.

Zmiany dotyczą przede wszystkim testów sprawnościowych dla policjantów powyżej 40. roku życia. I tak np. bieg „po kopercie” muszą wykonać już nie w 24,7 sekundy, ale w 25,1. Aby zaliczyć bieg na 1000 metrów mundurowi w tej grupie wiekowej muszą pokonać dystans w cztery i pół minuty.

Jeszcze niżej poprzeczka zawieszona jest dla policjantów po 50-tce. Oni muszą pokonać dystans 1000 m w 6 minut i 30 sekund, a trzykilogramową piłką lekarską rzucić na odległość 4,5 metra. „Niektóre wymogi są na poziomie dziesięciolatka. Bo jak inaczej traktować dopuszczenie do służby policjanta, który trzykilogramową piłką lekarską da radę rzucić na odległość zaledwie 4,5 metra?” – pyta jeden z funkcjonariuszy, cytowany przez dziennik „Rzeczpospolita”.

Gazeta przypomina, że badania Wojskowego Instytutu Higieny i Epidemiologii już pięciu lat temu wskazywały, że 50 proc. policjantów jest otyłych i ma nadwagę. O tamtej pory nie zrobiono nic, aby tę sytuację zmienić.

Teraz Komenda Główna Policji tłumaczy, że musiała obniżyć wymogi sprawnościowe, ponieważ… w ostatnich latach spadła kondycja całego naszego społeczeństwa. Kto zatem ma być wysportowany, skoro nawet funkcjonariusze mundurowi nie mają takiego obowiązku?

Źródło: Rzeczpospolita