Polacy nie chcą więcej płacić na służbę zdrowia. Są wyniki sondażu

Zdjęcie ilustracyjne fot. Pexels

Polacy chcą lepszego dostępu do służby zdrowia, ale nie chcą za to dodatkowo płacić. Jak wynika z sondażu UCE RESEARCH i SYNO Poland, aż 60 proc. badanych nie chce płacić wyższych składek zdrowotnych, nawet jeśli poprawiłoby to możliwość korzystania z badań i ośrodków zdrowia.

Lockdown spowodował nie tylko paraliż gospodarki, ale także duże obciążenie służby zdrowia. Pojawiły się głosy, że rząd powinien podnieść składkę zdrowotną, aby poprawić jakość usług w sektorze medycznym.

W tym celu przeprowadzono badanie opinii publicznej UCE RESEARCH i SYNO Poland, którego wynika, że aż 60 proc. Polaków nie chce podnoszenia składek, żeby ratować służbę zdrowia. Jak zauważył prof. Witold Orłowski, główny doradca ekonomiczny PwC w Polsce, w ochronie zdrowia jest zdecydowanie za mało pieniędzy w porównaniu z innymi krajami. – Przynajmniej od 20 lat mówię, że w Polsce należy podnieść składkę zdrowotną, ale pod warunkiem jednoczesnego przeprowadzenia gruntownych reform służby zdrowia. Powinniśmy wiedzieć, za co płacimy, a nie tylko ponosić większe koszty – powiedział.

Z kolei niemal co czwarty Polak uważa, że rząd powinien podnieść składkę zdrowotną w celu poprawienia jakości służby zdrowia. 15,1 proc. respondentów nie ma stanowiska w tej kwestii. Za podniesieniem stawki głosują głównie osoby w wieku 30-39 lat, z wyższym wykształceniem i mieszkające w miastach liczących 100-200 tys. ludności.

Za podniesieniem składki opowiada się 28,3 proc. mężczyzn oraz 21,3 proc. kobiet.

Źródło: Radio ZET