Polacy nie chcą się szczepić. Drastycznie spada liczba chętnych. Zwolennicy jednej partii są najmniej chętni na szczepienia

Zdjęcie ilustracyjne, fot. Pixabay

Z badań przeprowadzonych przez UCE Research i Syno Poland dla „Gazety Wyborczej” w marcu wynika, że chęć zaszczepienia się zadeklarowało 52 proc. Polaków. To wynik dużo gorszy, niż w styczniu, bo wówczas gotowość przyjęcia preparatu wyrażało 70 proc. 

Z kolei z badań CBOS przeprowadzonych w marcu wynika, że stosunek do szczepionek zmienia się z wiekiem. Osoby starsze są przychylnie nastawione do szczepień. Najrzadziej chęć zaszczepienia się deklarują najmłodsi ankietowani, w wieku 18-24 lata. Największy udział deklarujących zamiar zaszczepienia się zarejestrowano wśród badanych w wieku 55-64 lata (75 proc.), wśród starszych – w wieku 65 lat i więcej odsetek ten jest mniejszy (61 proc.).

Co ciekawe, sprawdzono również jak poglądy polityczne wpływają na chęć zaszczepienia. Zdecydowanie niechętni szczepieniom są wyborcy Konfederacji. Szczepić chce się natomiast wyraźna większość zwolenników zarówno obozu rządzącego, jak i głównych partii opozycyjnych.

Źródło: Gazeta Wyborcza, Business Insider Polska