PO wspólnie z samorządowcami z ruchu “TAK! dla Polski” może pokonać PiS. Sondaż nie pozostawia złudzeń

Fot. Instagram / Rafał Trzaskowski

Z sondażu Instytutu Badań Pollster dla dziennika “Super Express” wynika, że Platforma Obywatelska ma szansę na wygraną w wyborach parlamentarnych pod warunkiem, że wystartuje wspólnie z ruchem samorządowym “TAK! dla Polski”.

REKLAMA

Instytut Badań Pollster na zlecenie “Super Expressu” sprawdził, jak obecność ruchu samorządowego “TAK! dla Polski” wpłynie na wybory parlamentarne w 2023 roku. W wariancie pierwszym – zakładającym wspólny start samorządowców z Platformą Obywatelską – taka koalicja może liczyć 34,3 proc. głosów, a Prawo i Sprawiedliwość na 32,9 proc. Z kolei w przypadku osobnego startu, Koalicja Obywatelska (PO, Nowoczesna, Zieloni) i Ruch Samorządowy “Tak! dla Polski” mogą zdobyć łącznie 30 proc. głosów, a PiS – 32,1 proc.

Sondaż wskazał również, jak prezentuje się poparcie dla pozostałych partii. Na Lewicę głos deklaruje 10,9 proc. respondentów. Oddanie głosu na Polskę 2050 zapowiada 10,4 proc. badanych. Konfederacja może liczyć na głosy 7,1 proc. ankietowanych, a w Sejmie znalazłby się jeszcze tylko PSL z niespełna 6-procentowym poparciem. Pozostałe ugrupowania uplasowały się w sondażu poniżej 5-procentowego progu wyborczego.

Ruch “TAK! dla Polski” to sojusz samorządowców kierowany przez prezydenta Sopotu Jacka Karnowskiego. Na pokładzie nowej siły politycznej znajdują się m.in. prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, prezydent Wrocławia Jacek Sutryk, prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak, prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz czy prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek. Samorządowcy od początku powtarzają, że chcą iść do wyborów wspólnie z opozycją.

Źródło: Se.pl

REKLAMA