PKP Intercity wycofuje się z podwyżek cen biletów kolejowych. Wiadomo, kiedy wróci stary cennik

fot. Wikimedia

Spółka PKP Intercity przywróci ceny biletów, które obowiązywały przed styczniową podwyżką, od 1 marca. Takie rozwiązanie zapowiadał premier Mateusz Morawiecki.

REKLAMA

Od 11 stycznia zaczął obowiązywać nowy cennik biletów w PKP Intercity. Spółka tłumaczyła, że podwyżki są spowodowane wyższymi kosztami energii elektrycznej. W komunikacie PKP Intercity nazwało podwyżkę “aktualizacją cen”. Za przejazd z Warszawy do Krakowa, z Wrocławia do Warszawy czy z Trójmiasta do stolicy trzeba obecnie zapłacić aż 199 złotych w klasie 2 lub 304 złote w klasie 1. Bilet na pociąg Pendolino z Gdańska Głównego do Katowic to koszt 251 złotych.

Pod koniec stycznia premier Mateusz Morawiecki zapowiedział interwencję w PKP ws. cen biletów. – Ceny muszą być niższe, żeby inflacja była jak najbardziej przyduszona, przymrożona. Żeby nie dodawać tych dodatkowych impulsów inflacyjnych. Z drugiej strony, żeby przede wszystkim Polacy mogli jeździć wygodnie, tanio, komfortowo, po jak najniższych kosztach – przekonywał szef rządu, zapowiadając też rekompensatę dla spółki.

Dziś przewoźnik poinformował o zmianach cen. “PKP Intercity obniża ceny biletów. Ceny bazowe na połącznia kategorii TLK i IC będą średnio o około 11 proc. niższe od obecnie obowiązujących, zaś dla kategorii EIC i EIP – średnio o około 15 proc., wracając tym samym do poprzedniego poziomu, sprzed 11 stycznia. Nowe ceny zaczną obowiązywać od 1 marca 2023 roku. Wprowadzenie niższych cen jest możliwe w związku z dodatkowymi działaniami optymalizacyjnymi oraz dzięki zwiększeniu rekompensaty dla PKP Intercity na 2023 rok w ramach umowy dot. świadczenia usług publicznych” – przekazano w komunikacie spółki.

Źródło: inf. prasowa / PKP Intercity

REKLAMA