PiS traci w sondażach. Partia Kaczyńskiego straciła 6 punktów procentowych w dwa tygodnie

fot. flickr / Piotr Drabik

Partia Jarosława Kaczyńskiego notuje gwałtowny spadek w sondażach. Jak wynika z najnowszego badania IBRiS dla Wirtualnej Polski, PiS może obecnie liczyć na nieco ponad 36 proc., co jest spadkiem o prawie sześć punktów procentowych względem sondażu sprzed dwóch tygodni.

W poprzednim sondażu, opublikowanym dwa tygodnie temu, PiS mogło liczyć na 41,6 proc. poparcia. Bezsilność rządzących wobec pandemii koronawirusa, nielogiczne obostrzenia, a także „Piątka dla zwierząt”, doprowadziły do gwałtowanego spadku poparcia. W najnowszym sondażu ugrupowanie może liczyć „tylko” na 36,1 proc. poparcia. To dlatego Jarosław Kaczyński nie chce słyszeć o przyspieszonych wyborach, nawet kosztem dalszych tarć w koalicji.

Na problemach PiS zyskuje Koalicja Obywatelską, na którą głos deklaruje 28,2 proc. ankietowanych. Według sondażu IBRiS trzecią siłą w Sejmie byłaby Polska 2050. Ruch Szymona Hołowni popiera 9,4 proc. ankietowanych. Do Sejmu weszłaby jeszcze Konfederacja z poparciem na poziomie 7,8 proc. oraz Lewica z wynikiem 6,4 proc. Natomiast poza parlamentem byłaby Koalicja Polska PSL Kukiz’15, na którą zagłosować chce 2,5 proc. respondentów.

Badanie przeprowadzono 16 października 2020 roku, metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI), na próbie 1100 respondentów.

Źródło: Wirtualna Polska