Pielęgniarki wyjdą na ulice! 18 protestów w centrum Warszawy

crop nurse with syringe ready to vaccinate patients
fot. Pexels

W najbliższą środę (12 maja) Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych planuje zorganizować 18 manifestacji na ulicach Warszawy. Do stolicy mają przyjechać pielęgniarki ze wszystkich województw.

Protesty pielęgniarek odbędą się między innymi przed gmachem Sejmu przy Wiejskiej oraz w centrum stolicy. Kolejne grupy mają ustawiać się co kilkaset metrów. Każdy z tych zespołów ma reprezentować inny region Polski. Pielęgniarki będą demonstrować w niewielkich grupach, zgodnie z reżimem sanitarnym.

Pielęgniarki domagają się wyższych zarobków. Trwają rozmowy na temat kształtu ustawy o minimalnych wynagrodzeniach w ochronie zdrowia. Protestującym zależy na lepszych zachętach dla młodych osób, aby wykonywać ten zawód.

Dzień po proteście, na czwartek 13 maja zaplanowano zebranie zarządu Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych, na którym mogą zapaść decyzje o dalszych planach pielęgniarek. W poniedziałek minister zdrowia Adam Niedzielskim ma spotkać się z szefową Związku Pielęgniarek Krystyną Ptok.

Źródło: RMF FM