Pięć cech dobrego prawnika. Po czym poznać dobrego adwokata

crop businessman signing contract in office
fot. Pexels

Każdy adwokat jest inny. Różni ich specjalizacja, doświadczenie, postawa na sali sądowej, a także sposób komunikacji ze swoim klientem. Aby wybrać dobrego adwokata, należy przyjrzeć się cechom szczególnym, które warunkują udaną współpracę.

Jak poznać dobrego adwokata?

Najważniejszą cechą adwokata są bez wątpienia kompetencje. Należy pamiętać, że prawo jest obszerną dziedziną, a nie ma mecenasa, który znałby się na wszystkim. Dlatego przy wyborze adwokata kluczowe jest porównanie jego specjalizacji ze sprawą, z którą planujemy się skonsultować. Tylko osoba specjalizująca się w danym obszarze będzie w stanie nam pomóc.

Nie bez znaczenia jest również doświadczenie. Sama znajomość teorii nie wystarczy, aby z sukcesem zakończyć każdą sprawę. Potrzebna jest również praktyka, czyli umiejętność wykorzystania swojej wiedzy podczas rozprawy na sali sądowej, ale także przy ustalaniu strategii. Adwokaci z https://www.kancelariasobota.pl/ pamiętają, że wiedza połączona z doświadczeniem jest gwarantem pomyślnej współpracy.

Jak rozpoznać dobrego adwokata?

Dobry adwokat musi również posiadać cechy charakterologiczne umożliwiające skuteczną relację. Klienci oczekują przede wszystkim dyskrecji. Każdy problem to intymna sprawa, z którą niekoniecznie chcemy dzielić się z innymi. Adwokat musi pamiętać, że jego obowiązkiem jest chronić wszelkie prawa swojego klienta, wykorzystując przy tym wszystkie przysługujące mu środki prawne. 

Kluczową kwestią jest komunikatywność adwokata. Należy pamiętać, że sukces współpracy jest uzależniony przede wszystkim od umiejętności rozmowy adwokata z klientem. Mecenas powinien mieć wrodzoną łatwość w nawiązywaniu znajomości np. ze świadkami, współpracownikami, a także pracownikami administracji sądowej.

Osoby znajdujące się w trudnym położeniu często nie są w najlepszej kondycji psychicznej. Dlatego dobry adwokat musi umieć wczuć się w ich położenie, a przy tym zadbać o dobre samopoczucie klienta. Prawnik powinien udzielić kompleksowej pomocy osobom, które się o to zwracają, i to nie tylko w zakresie prawa.

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę?

Pięć wymienionych cech dobrego adwokata to tylko część zalet, jakimi powinien się legitymować każdy prawnik. Przy wyborze mecenasa warto zapytać o zdanie rodzinę i znajomych, a także sprawdzić opinie innych klientów opublikowane w sieci. Należy przy tym pamiętać, że tylko bezpośredni kontakt pozwoli nam określić, czy mamy do czynienia z dobrym adwokatem.

Materiał zewnętrzny