Patriotyczne ławki za 100 tysięcy złotych znikną z polskich miast. Według BGK cel został spełniony

Ławka w Rzeszowie, fot. Twitter / Matka Kebaboska

Ławki patriotyczne pojawiły się w 16 miastach na przełomie sierpnia i września. Zasadniczym celem była promocja Programu Inwestycji Strategicznych. Końcem listopada ławki patriotyczne zostały zdemontowane w Lublinie i Poznaniu. Według Banku Gospodarstwa Krajowego plan został spełniony. 

REKLAMA

Program Inwestycji Strategicznych zakłada bezzwrotne dofinansowania dla inwestycji publicznych w gminach, powiatach, miastach i województwach. Celem programu jest między innymi rozwój lokalnej przedsiębiorczości. Ławki patriotyczne miały być promocją tych działań, a koszt jednej z nich wyniósł 100 tys. złotych. Zatem łącznie za 16 ławek, zainstalowanych w każdym województwie zapłacono 1 600 000 zł. 

Teraz lokalne media informują, że ławki patriotyczne zostały już zdemontowane w Lublinie i Poznaniu. Jak podała poznańska “Gazeta Wyborcza”, pozwolenie na instalację było ważne tylko do 11 listopada. Rzeczniczka Banku Gospodarstwa Krajowego również zabrała głos w tej sprawie i uznała, że zasadniczy cel został spełniony. Tym celem miała być promocja Programu Inwestycji Strategicznych. Dlatego po zaledwie kilku miesiącach kosztowne ławki najprawdopodobniej znikną z miast Polski. 

Wokół tego projektu od samego początku pojawiło się sporo kontrowersji. Już na samym początku ławki patriotyczne zyskały na popularności za sprawą 15-punktowego regulaminu użytkowania instalacji. W tych punktach znalazło się między innymi miejsce na zapisy o zakazie stania zbyt blisko ławki w momencie oczekiwania na swoją kolej. Sam pomysł na patriotyczne ławki miał być inicjatywą Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. 

Źródła: interia.pl, tvn24.pl

REKLAMA