Paszporty szczepionkowe z poparciem europarlamentu. Wejdą w życie jeszcze przed wakacjami

fot. Pexels

Parlament Europejski poparł wydawanie tak zwanych paszportów szczepionkowych, które umożliwią podróżowanie w czasie pandemii. Prawdopodobnie wejdą w życie jeszcze w czerwcu bieżącego roku, czyli przed wakacjami.

Dokument będzie potwierdzał, że dana osoba została zaszczepiona przeciwko koronawirusowi lub niedawno uzyskała negatywny wynik testu albo wyleczyła się z infekcji. Ma on umożliwić łatwiejsze poruszanie się po terenie Unii Europejskiej. Zdaniem PE posiadacze certyfikatu EU COVID-19 nie powinni podlegać dodatkowym ograniczeniom w podróżowaniu, takim jak kwarantanna, samoizolacja czy testy.

Europosłowie chcą też zmiany nazwy na „unijny certyfikat COVID-19” zamiast proponowanego przez Komisję Europejską „cyfrowego zielonego certyfikatu”. Rezolucja została przyjęta 540 głosami za, przy 119 przeciw i 31 wstrzymujących się. Jest ona mandatem do negocjacji nad ostatecznym kształtem regulacji z krajami członkowskimi UE.

Parlament Europejski i Rada UE chcą osiągnąć porozumienie w sprawie certyfikatów szczepionkowych przed końcem czerwca, czyli przed letnim sezonem turystycznym. Europosłowie podkreślają, że szczepionki przeciwko Covid-19 muszą być produkowane na dużą skalę, w przystępnych cenach i dystrybuowane globalnie.

Źródło: RadioZET.pl