Państwowy instytut “zaktualizował” dane odnośnie skuteczności szczepionek. 100 proc. to już historia

fot. Pixabay

Portal Szczepienia.pzh.gov.pl, który należy do Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego Państwowego Zakładu Higieny, zaktualizował dane dotyczące skuteczności szczepień przeciwko koronawirusowi. Jeszcze nie dawno w artykule można było przeczytać, że wszystkie dostępne preparaty mają skuteczność 100 proc.

REKLAMA

Portal Szczepienia.pzh.gov.pl powstał z inicjatywy Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny, we współpracy z Polskim Towarzystwem Wakcynologii. W artykule datowanym na dzień 18 marca 2021 roku jeszcze niedawno mogliśmy przeczytać, że wyniki skuteczności klinicznej w ochronie przed hospitalizacją i zgonami z powodu COVID-19 czterech preparatów (Pfizer/BioNTech, Moderna, AstraZeneca, Janssen) wynoszą 100 proc.

Okazuje się, że dane w artykule zostały po cichu zaktualizowane. Obecnie widnieje informacja, że skuteczność szczepionki Pfizer/BioNTech wynosi 95 proc., Moderna – 94,1 proc., AstraZeneca – 60 proc., a Janssen 66,9 proc. W tekście nie ma żadnej adnotacji o zmianie danych o skuteczności preparatów. Nie została również zaktualizowana data publikacji artykułu.

Aktualnie ten akapit wygląda następująco:

screen ze strony Szczepienia.pzh.gov.pl, [dostęp 2021-11-30]

O tym, że szczepionki dystrybuowane na rynku polskim nie mają 100-procentowej skuteczności nie powiedział oficjalnie żaden przedstawiciel Ministerstwa Zdrowia, ani rządu. Naniesiona została zmiana jedynie na stronie instytutu należącego do Państwowego Zakładu Higieny.

Źródło: Szczepienia.pzh.gov.pl

REKLAMA