Państwowe spółki sprzedadzą akcje PGG za symboliczną złotówkę. „Taniej niż kilogram cukru”

screen z Twitter / Grzegorz Kozieł

Cztery państwowe spółki energetyczne: PGNiG, Enea, Energa i PGE zdecydowały o sprzedaży Skarbowi Państwa posiadanych przez nie i ich spółki zależne akcji Polskiej Grupy Górniczej. Transakcja z każdym ze współwłaścicieli ma być za złotówkę.

Państwowy gigant Polska Grupa Energetyczna poinformował o zbyciu wszystkich posiadanych akcji Polskiej Grupy Górniczej Skarbowi Państwa za równowartość 1 zł. Chodzi o 6 mln akcji stanowiących 15,32 proc. kapitału zakładowego PGG. Tymczasem pakiet akcji został nabyty na początku kadencji obecnego rządu za około 600 mln zł.

W takiej samej cenie swój pakiet akcji sprzedadzą też PGNiG, Enea i Energa. Od 2016 r. wspomniane państwowe spółki zainwestowały w PGG łącznie około 3 mld zł, aby uratować producenta węgla przed upadkiem i zapewnić mu rentowności. Już dwa lata temu spółki skorygowały wartość swoich inwestycji w PGG do zera.

„Skarb Państwa odkupi w czterech transakcjach od PGE, Enei, Energi i PGNiG łącznie 58,73 proc. akcji Polskiej Grupy Górniczej. Każda z transakcji ma być za 1 zł, więc 58,73 proc. kosztuje 4 zł. Czyli rząd wycenia 100 proc. na 6,81 zł. Polska Grupa Górnicza jest tańsza niż kilo cukru” – podsumował Rafał Hirsch, dziennikarz ekonomiczny Business Insider Polska.

Źródło: Business Insider Polska