Ospa wietrzna atakuje w Polsce! Ponad trzy razy więcej zakażeń niż przed rokiem

fot. Pixabay

Od początku stycznia do połowy maja tego roku odnotowano w Polsce 69 126 przypadków ospy wietrznej – pokazują zestawienia Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny. Jak się okazuje to ponad trzy razy więcej niż rok wcześniej.

REKLAMA

Ospa wietrzna atakuje w Polsce? Wszystko na to wskazuje. Rok wcześniej w tym samym czasie było 20 874 przypadków ospy wietrznej – pokazują zestawienia Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny. Zdaniem ekspertów, mniejsza liczba w ubiegłym roku wynikała z obostrzeń, jakie wprowadzono w związku z pandemią COVID-19, a które skutkowały m.in. ograniczeniem kontaktów międzyludzkich, noszeniem maseczek i zwiększonym dystansem społecznym. W tym roku – również od stycznia do maja – odnotowano ponad trzy razy więcej zakażeń, dokładnie: 69 126.

Przypomnijmy, że ospa jest jedną z najbardziej zaraźliwych chorób zakaźnych. Najczęstszym źródłem zakażenia jest bezpośredni kontakt z chorym i droga kropelkowa. Do głównych objawów ospy należą: swędząca wysypka grudkowo-pęcherzykowa na tułowiu, twarzy, owłosionej skórze głowy, kończynach, błonach śluzowych, gorączka, złe samopoczucie, bóle głowy i mięśni, a także powiększenie węzłów chłonnych.

U kilku procent chorych mogą wystąpić groźne powikłania. Do najczęstszych należą zakażenia bakteryjne skóry, które mogą powodować powstanie szpecących blizn, objawy neurologiczne (zapalenie móżdżku, mózgu czy opon mózgowo-rdzeniowych) i ostra małopłytkowość. Szczepionkę przeciw ospie wietrznej podaje się podskórnie, w dwóch dawkach.

Źródło: RMF FM

REKLAMA