Od stycznia będzie wyższa płaca minimalna. Rząd podjął już decyzję w tej sprawie

fot. Pixabay

Minimalne wynagrodzenie za pracę w 2022 roku wyniesie 3 tys. zł brutto. Wzrośnie również najniższa stawka godzinowa. Rada Ministrów przyjęła już propozycję w tej sprawie.

Płaca minimalna ma wynosić w 2022 roku 3 tys. zł brutto, czyli 200 zł więcej niż obecnie. Z kolei minimalna stawka godzinowa dla określonych umów cywilnoprawnych wyniesie 19,60 zł. Zmiany oznaczają, że najniższa krajowa wzrośnie o 7,1 proc. (obecnie 2800 zł), a minimalna stawka godzinowa wzrośnie o 1,30 zł (obecnie 18,30 zł).

Pracownicy zatrudnieni na pełnym etacie na podstawie umowy o pracę w 2022 roku, zarabiający kwotę minimalnego wynagrodzenia, zarobią więcej niż w roku bieżącym. „Na rękę” najniższa krajowa wzrośnie jednak tylko o 141 zł. W skali roku podwyżki zagwarantują dodatkowy przychód w wysokości 1692,60 zł netto.

Wysokość pensji minimalnej od wielu lat jest dyskutowana przez ekonomistów. Zdaniem rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorstw wysokość najmniejszej dopuszczalnej prawem pensji powinna być uzależniona od regionu i wynosić 50 proc. przeciętnego wynagrodzenia na danym obszarze.

Źródło: Money.pl, Next.gazeta.pl