Od dzisiaj kolejne luzowania obostrzeń. Wracają targi, konferencje i wystawy

fot. Pixabay

W niedzielę weszły w życie przepisy rozporządzenia umożliwiające kolejne luzowanie obostrzeń. Zmiany dotyczą m.in. zwiększonej zwiększonej liczby uczestników spotkań i imprez, jak np. wesela, czy większej liczby osób w komunikacji miejskiej. Otwarte zostają sale zabaw dla dzieci, wraca możliwość organizowania targów, konferencji i wystaw.

O kolejnym etapie luzowania obostrzeń zapowiadano na środowej konferencji prasowej. Przywracamy możliwość prowadzenia w tradycyjny sposób targów, konferencji, wystaw – z tym samym limitem, który dotyczy innych zdarzeń, eventów w obiektach zamkniętych, gdzie jedna osoba przypada na 15 m kw. – oświadczył szef resortu Adam Niedzielski.

Dodatkowo z 50 do 150 osób zwiększono dopuszczalną liczbę uczestników imprez i spotkań odbywające się na otwartym powietrzu, lokalu lub w wydzielonej strefie gastronomicznej sali sprzedaży.

Inną zmianą jest to, że z co najmniej 50 proc. do co najmniej 25 proc. spada obowiązkowa liczba miejsc w środkach komunikacji publicznej, które muszą pozostać wolne. Rozporządzenie uchyla zakaz urządzania gier hazardowych na automatach oraz działania kasyn.

Dopuszcza się także działania sal zabaw, przy czym do limitu nie wlicza się osób zaszczepionych przeciwko COVID-19.

Rozporządzenie znosi nakaz, mówiący, że działalność polegająca na przygotowywaniu i podawaniu posiłków i napojów gościom siedzącym przy stołach jest dopuszczalna w ogródku gastronomicznym. 

Znosi się zakazy prowadzenie działalności przez domy i ośrodki kultury oraz świetlice, zakazy działania pokojów zagadek, domów strachu, miejsc do tańczenia, prowadzenia działalności związanej z projekcją filmów lub nagrań wideo w domach i ośrodkach kultury, w kinach, na otwartym powietrzu lub w pozostałych miejscach oraz działalności klubów filmowych.

Rozporządzenie przewiduje też możliwość szczepienia przeciwko koronawirusowi osób, które ukończyły 12 lat. Będzie ono możliwe od 7 czerwca. 

Źródło: gov.pl