Od dziś wchodzi bardzo ważna zmiana. Dotyczy wszystkich pacjentów

fot. Pexels

Od dziś wchodzi ważna zmiana dla wszystkich pacjentów. Wszystkie skierowania na leczenie wystawiane mają być w formie elektronicznej. Papierowe skierowanie pacjent otrzyma tylko w przypadku awarii internetu albo systemu służącego do jego wystawienia.

Do tej pory lekarz wystawiał nam skierowanie na leczenie w wersji papierowej. Od dzisiaj się to zmienia i będą one wystawiane w wersji elektronicznej. Aby otrzymać otrzymać takie skierowanie, lekarz wprowadza wymagane nasze dane do systemu gabinetowego podłączonego do platformy e-zdrowie (P1) lub za pomocą aplikacji gabinet.gov.pl i podpisuje cyfrowo.

Jeśli posiadamy Internetowe Konto Pacjenta (logowanie po uprzednim założeniu profilu zaufanego, poprzez e-dowód lub bank) – otrzymujemy 4-cyfrowy kod, który wysyłany jest do niego SMS-em lub mailem jako załącznik pdf. W przeciwnym wypadku otrzymujemy wydruk informacyjny.

Do specjalisty możemy umówić się telefonicznie lub w rejestracji, podając kod i numer PESEL lub pokazując wydruk informacyjny, z którego placówki posiadające czytniki mogą zeskanować kod kreskowy. E-skierowanie jest automatycznie przypisywanie do wybranej placówki i nie można go zrealizować w innej. 

Mając konto IKP mamy dostęp do kodu e-skierowania. Możemy tam dodatkowo śledzić historię naszego leczenia.

Źródło: RMF FM