Od 2035 roku koniec samochodów z silnikiem diesla i benzynowym! Parlament Europejski zdecydował

Fot. Pixabay

Parlament Europejski przegłosował przepisy, które zobowiązują wszystkie kraje UE do wprowadzenia zakazu sprzedaży samochodów z silnikiem spalinowym. Od 2035 r. będzie można rejestrować wyłącznie auta z napędem elektrycznym lub wodorowym.

REKLAMA

Parlament Europejski zatwierdził nowe cele redukcji emisji CO2 dla nowych samochodów osobowych i dostawczych jako element pakietu “Fit for 55”. Tym samym od 2035 roku w żadnym kraju członkowskim nie będzie można zarejestrować nowego samochodu z silnikiem diesla lub benzynowym, a nawet aut z wariantem hybrydowym. Na terenie Unii Europejskiej będzie można rejestrować wyłącznie auta z napędem elektrycznym lub wodorowym.

Od 2035 roku samochód spalinowy, czyli z silnikiem diesla lub benzynowym, będzie można kupić jedynie na rynku wtórnym. Dlatego analitycy są zgodni, że popyt na używane auta benzynowe i z silnikami wysokoprężnymi będzie stopniowo wzrastał, co doprowadzi do dalszego wzrostu ich cen. Szefowie koncernów motoryzacyjnych już ostrzegają że po 2035 roku przeciętnego Europejczyka nie będzie stać na zakup nowego auta.

Za takim rozwiązaniem głosowało 340 europosłów, przeciw było 279, a 21 wstrzymało się od głosu. Spośród polskich członków PE za wprowadzeniem takiego zakazu głosowali: Leszek Miller, Sylwia Spurek, Robert Biedroń, Włodzimierz Cimoszewicz, Bogusław Liberadzki, Marek Belka. Głos “za” oddał także europoseł Adam Bielan, lider Partii Republikańskiej, ale jak sam przyznał, była to pomyłka, która została już skorygowana.

Źródło: auto.dziennik.pl

REKLAMA