Od 15 maja maseczki nie będą obowiązkowe? Jest jednak jeden haczyk

fot. Pixabay

Według planu odmrożenia gospodarki jest szansa, że będziemy mogli zrezygnować z noszenia maseczek na świeżym powietrzu. Rząd przedstawił warunki, jakie muszą być spełnione, aby ta zmiana nastąpiła.

Podczas konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Adam Niedzielski przedstawili plan wychodzenia z lockdownu. Politycy zabrali także głos w sprawie obowiązku noszenia maseczek na świeżym powietrzu. Nakaz ten jest od dawna krytykowany przez ekspertów.

Okazuje się, że istnieje szansa, iż 15 maja będziemy mogli zrezygnować z zasłania ust i nosa w otwartej przestrzeni. – Jeżeli wskaźnik zakażeń na 100 tys. osób spadnie poniżej 15, to możliwe będzie zniesienie obowiązku noszenia maseczek na świeżym powietrzu – ogłosił minister Niedzielski.

Przy dalszym spadku zakażeń warunek postawiony przez rząd prawdopodobnie zostanie zrealizowany. Obecnie średnia tygodniowa to 21,8 zakażeń na 100 tys. mieszkańców. Jeszcze tydzień temu średnia wynosiła 36,3. Bez zmian pozostanie na razie obowiązek zakrywania ust i nosa w przestrzeni zamkniętej.

Źródło: KPRM