Niezwykłe odkrycie na Podkarpaciu. Pasjonaci wykopali dzwon ukryty 80 lat temu przed Niemcami

fot. Facebook / Stowarzyszenie Eksploracyjno-Historyczne „Galicja”

W okolicy Dukli (woj. podkarpackie) pasjonaci historii wykopali dzwon, który 80 lat temu w czasie okupacji został ukryty przez jednego z zakonników, aby uniknąć jego konfiskaty.

W 1941 roku proboszcz parafii w Trzcianie ukrył dzwon z miejscowego kościoła. Wtedy Niemcy prowadzili akcję mającą na celu konfiskatę wszelkich dzwonów i pomników, aby uzupełnić ogromne zapotrzebowanie na niedobór wszelkich surowców.

Teraz, po 80 latach, na jego trop wpadł Lesław Wilk, właściciel Prywatnego Muzeum Podkarpackich Pól Bitewnych w Krośnie. To on wraz z pasjonatami historii z regionu podjął się wydobycia eksponatu. „Akcja zakończona pełnym sukcesem, a emocje były wielkie!” – napisali członkowie Stowarzyszenia Eksploracyjno-Historycznego „Galicja” na Facebooku.

Jak widać na zdjęciu zamieszczonym przez odkrywców, oprócz dzwonu, zachowało się również całe mocowanie wraz z ramieniem i przeciwwagą do jego kołysania. Zabytek waży ok. 150 kilogramów. Został wykonany ze spiżu, czyli stopu miedzi z cyną, cynkiem i ołowiem. Odlewano z niego dzwony już w średniowieczu, a nazywano je „dzwonami spiżowymi”.

Źródło: zwiadowcahistorii.pl