Nieoficjalne konta miast na Instagramie to rosyjska dezinformacja! Założono je już 2 lata temu

white and black letter blocks
fot. Pexels

Sieć kont w mediach społecznościowych wyglądających na portale lokalne publikuje wpisy będące częścią akcji dezinformacyjnej na rzecz Rosji. Tak było w przypadku profili na Instagramie np. Krakow_online, czy Katowice_online.

REKLAMA

Weryfikatorzy fake newsów z Państwowego Instytutu Badawczego NASK ujawnili, że sieć kont w portalu Instagram, podszywając się pod lokalne media, kolportowa rosyjską dezinformację. Chodzi m.in. o profile: Kielce_online, Krakow_online, Rzeszow_online, Olsztyn_online, Lublin_online, czy Katowice_online. Podobnych kont jest prawdopodobnie dużo więcej. 

Wszystkie profile powstały w 2020 roku i posiadały duże zasięgi. W ostatnim czasie uaktywniły się w publikowaniu fake newsów dotyczących wojny na Ukrainie. Ich wydźwięk miał charakter prorosyjski. Na wszystkich pojawiły się dokładnie te same fake newsy, co pokazuje, że akcja jest skoordynowana. 

Autorzy wpisów, czyli prawdopodobnie rosyjskie trolle, udają Ukraińców, aby skłócić uchodźców z Polakami. We wpisach pojawiały się takie sformułowania jak np. że ceny paliw wkrótce dojdą do 30 zł za litr, czy przykłady rzekomej agresji uchodźców w stosunku do Polaków. NASK apeluje o zwiększenie uwagi na treści pojawiające się w Internecie.

Źródło: Telepolis.pl

REKLAMA