Niemcy chcą dać Polsce baterie Patriot. Szef MON Mariusz Błaszczak woli je przekazać Ukrainie

fot. flickr / Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak zwrócił się do strony niemieckiej, aby proponowane Polsce systemy obrony przeciwlotniczej Patriot zostały przekazane Ukrainie. Pomysł wywołał oburzenie wśród komentatorów.

Niemiecka minister obrony Christine Lambrecht w niedzielę poinformowała, że Niemcy zaoferowali Polsce systemy obrony przeciwlotniczej Patriot. Mają one pomóc w ochronie naszej przestrzeni powietrznej przez zbłąkanymi rakietami ze wschodu. W poniedziałek szef MON Mariusz Błaszczak powiedział, że propozycję „przyjął z satysfakcją”. System miał stacjonować tuż przy granicy z Ukrainą.

W środę polityk PiS zmienił jednak zdanie. „Po kolejnych atakach rakietowych Rosji zwróciłem się do strony niemieckiej, aby proponowane Polsce baterie Patriot zostały przekazane na Ukrainę i rozstawione przy zachodniej granicy. To pozwoli uchronić Ukrainę przed kolejnymi ofiarami i blackoutem i zwiększy bezpieczeństwo przy naszej wschodniej granicy” – napisał Mariusz Błaszczak na Twitterze.

Jego wypowiedź wywołała burzę. „Propozycja szefa MON, aby NATO (tak panie Błaszczak, Niemcy są w NATO) wysłało wojska na Ukrainę i włączyło tym samym cały sojusz do wojny jest de facto propozycją, aby też Polska przystąpiła do tej wojny. Czy oni na głowę upadli?” – skomentował mecenas Roman Giertych. „Błaszczak odmawia Polsce baterii Patriot mimo, że Polska ich nie posiada! To po prostu działanie na szkodę kraju” – napisał Cezary Tomczyk z PO.

Nie jest dobrze gdy polskiemu ministrowi obrony myli się kraj za którego bezpieczeństwo odpowiada” – ocenił poseł Krzysztof Tuduj z Konfederacji. „Dbanie o bezpieczeństwo obcego państwa bardziej niż o swoje, niczego dobrego nie wróży” – napisał Leszek Sykulski, ekspert ds. geopolityki. „Chyba jednak PiS bardziej nienawidzi Niemców niż kocha Polskę. ‚Zbawianie świata’ kosztem własnego państwa to nie jest bohaterstwo. To jest obłęd” – dodał dziennikarz Karol Plewa.

Źródło: RMF FM, Twitter