Nie żyje Stefan Michnik. Był wielokrotnie oskarżany o zbrodnie komunistyczne

fot. IPN

Nie żyje Stefan Michnik. Brat Adama Michnika, redaktora naczelnego „Gazety Wyborczej”, był oskarżany o zbrodnie stalinowskie. Zmarł na uchodźctwie w USA.

Dnia 27 lipca 2021 w Gettysburgu zmarł mój brat Stefan Michnik” – pisze w nekrologu na stronie wyborcza.pl redaktor naczelny Gazety Wyborczej Adam Michnik. Stefan Michnik był kapitanem Ludowego Wojska Polskiego, sędzią, adwokatem oraz informatorom i rezydentem Informacji Wojskowej. Od 1968 przebywał na uchodźctwie w Szwecji, a następnie w USA.

Śledztwo w jego sprawie prowadził pion śledczy IPN, który przedstawił mu łącznie 93 zarzutów popełnienia w 1952 i 1953 roku w Warszawie przestępstw stanowiących zbrodnie komunistyczne i wyczerpujących znamiona zbrodni przeciwko ludzkości, które polegały na wydaniu bezprawnych wyroków orzekających kary śmierci, kar długoletniego więzienia oraz bezprawnych postanowień w przedmiocie stosowania tymczasowego aresztowania wobec osób działających na rzecz niepodległego bytu Państwa Polskiego.

Do procesu jednak nigdy nie doszło, ponieważ szwedzkie sądy odmawiały wydania pozwolenia na ekstradycję Michnika, tłumacząc to faktem, że czyny które mają mu być zarzucone w Polsce, a umieszczone w europejskim nakazie aresztowania, w świetle prawa obowiązującego w Szwecji uległy przedawnieniu. 

Źródło: TVP.info