Nie żyje najstarsza Polka. Pani Tekla przeżyła 116 lat, 2 miesiące i 9 dni

fot. Fot. D.Nita-Garbiec/UM Gliwice

W wieku 116 lat zmarła dziś pani Tekla Juniewicz, najstarsza Polka i druga najstarsza osoba na świecie. „Niezwykła kobieta o wielkim sercu i mocnym charakterze” – napisali urzędnicy Urzędu Miejskiego w Gliwicach.

W tym roku pani Tekla Juniewicz skończyła 116 lat. Niestety, dziś Urząd Miasta Gliwice przekazał smutne wieści. „Dziś rano, 19 sierpnia, zmarła pani Tekla Juniewicz, najstarsza Polka w historii, rekordzistka długowieczności Polski, najstarsza mieszkanka w historii województwa śląskiego, druga najstarsza osoba na świecie, a przede wszystkim niezwykła kobieta o wielkim sercu i mocnym charakterze” – napisano na stronie UM.

Pani Tekla Juniewicz urodziła się 10 czerwca 1906 r. w naddniestrzańskiej wsi Krupsko (ówcześnie Austro-Węgry, pod rządami Franciszka Józefa), 40 km od Lwowa. Po wybuchu I wojny światowej i śmierci mamy trafiła do szkoły w Przeworsku, którą opiekowała się księżna Lubomirska, a prowadziły siostry Szarytki. 

Po II wojnie światowej, w listopadzie 1945 r., pani Tekla wraz z mężem i córkami opuściła terytorium włączone do Związku Radzieckiego i przez Sambor, przez dwa tygodnie jechała pociągiem do Gliwic. Juniewiczowie zamieszkali w gliwickiej dzielnicy Sośnica. W 1980 r. roku pani Tekla została wdową. Do 103. roku życia była samodzielna, później zaopiekowały się nią wnuki: Anna i Adam, z którymi mieszkała do swojej śmierci. 

Źródło: UM Gliwice