Nauczyciele pokazują przelewy z niższymi wynagrodzeniami. Rząd zwala winę na „niekompetentnych księgowych”

fot. Pixabay

Nauczyciele masowo publikują w mediach społecznościowych potwierdzenia przelewów niższych wynagrodzeń. Wiceminister edukacji Dariusz Piontowski winą obarcza księgowych, którzy jego zdaniem źle wyliczyli wypłaty.

Trzy dni po wejściu w życie zapisów tzw. „Polskiego Ładu” w mediach społecznościowych pojawił się wysyp komentarzy ze strony nauczycieli, którzy zamiast zyskać na zmianach – stracili po kilkaset złotych. Jeszcze wczoraj resort edukacji twierdził, że to „fake news”, ale gdy pedagodzy zaczęli masowo publikować zdjęcia potwierdzeń przelewów, zmieniono taktykę.

Już dziś wiceminister edukacji przekonywał na antenie Telewizji Republika, że wszystkiemu winni są… księgowi. Jego zdaniem, część z nich „nie do końca zrozumiała, jakie są zasady nowego systemu podatkowego”. – Mogło być jakieś słabsze poinformowanie, jeśli chodzi o składanie PIT-2, który informuje o tym, jak powinna być odprowadzana składka, czy wniosek o ulgę dla tzw. klasy średniej – zastrzegł Dariusz Piontkowski.

Mimo iż oficjalna wersja zakłada, że to „błąd księgowych”, to rzecznik rządu Piotr Müller zapewnił, że rząd wypłaci nauczycielom wyrównanie w lutym. – Każda osoba, która jest zatrudniona na umowę o pracę, a której średniomiesięczne dochody nie przekraczają 12 tys. 800 zł brutto miesięcznie, te osoby w żaden sposób na Polskim Ładzie nie stracą – oznajmił rzecznik rządu.

Źródło: Telewizja Republika, Onet.pl