Najbardziej poszukiwane zawody w Polsce

fot. Unsplash.com

Wielu młodych ludzi staje przed wyborem ścieżki edukacyjno-zawodowej już po ukończeniu podstawówki. Część z nich rozważa licea profilowane czy ogólnokształcące, inni technika, a jeszcze inni aplikację do szkoły zawodowej. Wybór ten jednak jeszcze nie determinuje ich życiowej ścieżki zawodowej.

Kolejnym krokiem będzie wybór w zakresie dalszych szczebli edukacji. Niektórzy wybiorą studia, kursy dokształcające czy szkolenia, inni udadzą się na staże i praktyki zawodowe. Obecnie jednak żaden życiowy wybór zawodowy nie jest determinujący i ostateczny.

Żyjemy w dobie ciągłego rozwoju i samodoskonalenia. Niezwykle duży nacisk kładziony jest na tzw. lifelonglearning,czyli kształcenie ustawiczne. Niesamowite możliwości na rynku szkoleń, kursów, studiów niestacjonarnych czy podyplomowych sprawia, że przebranżowienie staje się również dużo łatwiejsze.

Wszystkie te zjawiska sprawiają, że tak naprawdę w wielu momentach życia można podjąć decyzję o zmianie kierunku rozwoju ścieżki zawodowej w mniej lub bardziej drastyczny sposób. Jeśli nadal szukasz pomysłu na siebie bądź niezadowolenie z obecnej pracy spędza Ci sen z powiek, mamy dla Ciebie garść inspiracji.

W tym artykule przedstawimy najnowsze informacje z rynku zatrudnienia. Omówimy najważniejsze trendy na rynku pracy oraz ich konsekwencje, a także wskażemy zawody oraz grupy zawodów, które z pewnością na tych trendach skorzystają.

Zachęcamy Cię również do zapoznania się z listą najbardziej pożądanych profesji przygotowaną przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Jest ona tworzona na podstawie prognoz dotyczących zapotrzebowania na krajowym rynku pracy.

Rosnąca automatyzacja i digitalizacja

Rosnąca automatyzacja procesów z jednej strony pozbawia niektórych pracy, z drugiej jednak daje szanse na rozwój osobom specjalizującym się w ich obsłudze oraz naprawie. Z tego powodu rośnie wciąż zapotrzebowanie na techników oraz inżynierów robotyki.

Żeby jednak najpierw doszło do automatyzacji procesu potrzebny będzie automatyk. To on będzie w stanie wdrożyć swój projekt w zakresie danego procesu, a następnie zarządzać nim i dbać o jego wydajność i niezawodność.

fot. Unsplash.com

Z rozwojem gospodarczym związany jest również rozwój technologiczny, który jeszcze został dodatkowo przyspieszony przez pandemię. Trudno wymienić dzisiaj choć jeden aspekt życia, w którym technologia nie odgrywałaby znaczącej roli.

W związku z tym wciąż rosnąć będzie zapotrzebowanie na specjalistów z dziedziny IT. Trudno nawet określi z dużym wyprzedzeniem, jakie dokładnie będą to zawody, ponieważ mamy do czynienia z dynamicznie postępującą specjalizacją wewnątrzbranżową.

Już samo pojęcie programista wydaje się zbyt szerokie, żeby określić czym osoba na tym konkretnym stanowisku się zajmuje. Nie maleje zapotrzebowanie na osoby z sektora Big data. Obecnie na rynku brakuje chociażby analityków, testerów czy operatorów systemów teleinformatycznych.

Kondycja fizyczna

W ostatnich latach coraz więcej mówi się o konieczności zatroszczenia się o własne zdrowie, jeszcze zanim wystąpi nagląca potrzeba skorzystania z usług lekarza. Siedzący tryb życia i automatyzacja pewnych procesów sprawiły, że człowiek w ciągu dnia wykonuje dużo mniej ruchów.

Do pracy zwykle dostajemy się samochodem, a w budynku korzystamy z wind i ruchomych schodów. Oczywistym wydaje się już dla wszystkich, że nie musimy prać ręcznie, bo zrobi to za nas pralka. Coraz więcej osób nie zmywa naczyń ręcznie, a nawet nie odkurza.

Dodatkowo pandemia jeszcze bardziej przykuła nas do biurek i wszelkie rodzaju monitorów oraz wyświetlaczy. Życiowy pośpiech natomiast nie pozwala nam na zadbanie o przygotowanie odpowiednio zbilansowanych posiłków. Jemy byle co, byle jak, w biegu, na zimno. Sięgamy po fast foody, niezdrowe przekąski i wysoko przetworzone produkty.

Wszystkie te czynniki sprawiają, że coraz więcej miejsca na rynku pracy zaczynają zajmować zawody, które można określi bardzo szerokim mianem profesji związanych z dbaniem o zdrowie. W grupie tej znajdziemy między innymi dietetyków, masażystów czy trenerów personalnych.

Coraz więcej Polaków chce czuć się i wyglądać lepiej, dlatego też sięgają po ich usługi. Wielu z nas chciałoby również ograniczyć spożywanie mięsa lub przejść na weganizm. Ponadto, bardzo często profesja dietetyka i trenera zaczynają się przenikać, gdyż żywienie i aktywność fizyczna są ze sobą nierozerwalnie związane podczas jakichkolwiek zmian sylwetkowych.

fot. Unsplash.com

Dodatkowo, duże pole do popisu ma fizjoterapeuta czy wykwalifikowany technik masażysta, którego zarobi mogą sięgać nawet kilkunastu tysięcy złotych miesięcznie. Pomogą oni zarówno osobom nieaktywnym, które nabawiły się wszelkiego rodzaju zwyrodnień właśnie z powodu braku ruchu, lecz również osobom uprawiającym sport w przypadku wystąpienia urazu czy kontuzji.

Doradca finansowy

W dobie inflacji oraz niepewnej sytuacji zarówno na rynku inwestycyjnym jak i rynku pracy, wiele osób szuka sposobów na skuteczne zainwestowanie oszczędności. Coraz częściej kierują się one do różnego rodzaju doradców inwestycyjnych oraz specjalistów ds. finansów osobistych.

Do tej grupy zaliczyć można również doradców kredytowych, którzy chętnie pomogą w kompleksowym zrozumieniu oferty kredytowej poszczególnych banków oraz doradzą w zakresie wyboru najlepszej z nich. Jednocześnie ich wiedza i doświadczenie mogą okazać się nieocenione w zakresie doradztwa wyboru nieruchomości pod inwestycje.

Źródło: Artykuł sponsorowany

REKLAMA