Nadeszła wiekopomna chwila! 16 maja zakończy się w Polsce stan epidemii. Minister Niedzielski kreśli już kolejne czarne scenariusze

Adam Niedzielski, fot. Twitter / Adam Niedzielski

Minister zdrowia Adam Niedzielski podjął decyzję o zakończeniu stanu epidemii w Polsce od 16 maja. Od tego dnia będzie obowiązywał stan zagrożenia epidemicznego. Będzie on aktywny minimum do września 2022 r.

Adam Niedzielski przekazał, że od 16 maja stan epidemii zostanie przekształcony w stan zagrożenia epidemicznego. – Nie jest to absolutnie żadne zniesienie epidemii, ale – mówiąc symbolicznie – przełączenie tego czerwonego światła w sygnalizatorze, które się świeciło od dwóch lat, na światło pomarańczowe, które pokazuje, że jest ryzyko, zagrożenie, ale sytuacja zmierza w dobrym kierunku i ta ocena ryzyka, sytuacji, jest zdecydowanie lepsza – powiedział.

Według Niedzielskiego „prawdziwym testem, w jakim miejscu jesteśmy z epidemią, będzie wrzesień, kiedy spodziewać się można w wyniku powrotu do szkół, do pracy, zwiększonej transmisji i też pewnej sezonowości, którą do tej pory obserwowaliśmy”. Dlatego stan zagrożenia epidemicznego będzie obowiązywał co najmniej do okresu wrześniowego.

Minister zdrowia przypomniał, że zniesienie stanu epidemii nie zmienia obowiązku zakrywania ust i nosa. Nadal maseczkę należy nosić m.in. w przychodniach, szpitalach oraz aptekach. Termin ewentualnego zniesienia tych obostrzeń nie został podany na konferencji prasowej, co może oznaczać, że zostanie z nami na dłużej.

Źródło: gazeta.pl