Na czym polega strzelectwo sportowe?

fot. mat. partnera

Strzelectwo to aktywność, która cieszy się coraz większą popularnością zarówno wśród osób chcących zacząć uprawiać ten sport, jak i widzów. Ludzie znudzeni są oglądaniem rozgrywek najpopularniejszych sportów, takich jak piłka nożna czy siatkówka. Chcą doświadczyć czegoś nowego, co jest inne niż dotychczasowe sporty, ale wzbudza nie mniej emocji. Strzelectwo doskonale się do tego nadaje. Jaka jest istota tego sportu i czemu zawdzięcza on swoją popularność?

Jakie są zasady?

Przed wzięciem udziału w jakichkolwiek zawodach konieczne jest oczywiście uzyskanie specjalnego zezwolenia. Określa się je określeniem patent strzelecki. Każdy kto chce go uzyskać zmuszony jest do przejścia stosownego szkolenia mającego na celu przygotowanie go do obcowania z bronią. W związku z tym zdobycie patentu poprzedzone jest egzaminem sprawdzającym nabyte na szkoleniu umiejętności, tak aby mieć pewność, że znajdzie się on w rękach tylko odpowiednio przygotowanych osób.

Obecnie do strzelectwa sportowego używa się zasadniczo trzech rodzajów broni palnej lub pneumatycznej: pistoletów, karabinów i strzelb gładkolufowych. Różne konkurencje odbywają się w zależności od strzelającego odległości od wyznaczonego celu. Co do zasady wyróżnia się kilka punktów: 10m, 25m, 50m, 300m. Wiele zależy też od kalibru broni, z jakiej strzela zawodnik.

Organizacja zawodów wymaga dużo uwagi. W przypadku sportu, do którego używa się broni, bezpieczeństwo jest szczególnie ważne i wszelkie uchybienia z tego zakresu mogą mieć tragiczne konsekwencje. Dlatego wśród najważniejszych wskazań, jakie kierowane są do osób chcących zajmować się strzelectwem, jest oczywiście ostrożność. Przejawia się ona m.in. sprawdzeniem, czy broń jest rozładowana. Nie można jej także pozostawiać bez dozoru, tak by nie stwarzać zagrożenia, że broń pojawi się w niewłaściwych rękach. Osoba posługująca się bronią musi się stosować do wszystkich wydawanych przez prowadzącego strzelanie komend, takich jak “ŁADUJ”, “START”, “STOP”, “ROZŁADUJ”. O rezultacie każdych zawodów decyduje kadra doświadczonych sędziów.

Sport z użyciem broni to nie zabawa. Dlatego warto zadbać o to, aby sprzęt, jakim się posługujemy, był najwyższej jakości. Taką gwarancję daje nam tylko profesjonalny sklep z bronią. Decydując się na kupno broni ze sprawdzonego źródła mamy pewność, że wszystko odbywa się tak, jak należy. Doświadczony sprzedawca może pomoże nie tylko wybrać broń, ale też doradzić w bardzo różnych kwestiach, takich jak wybór amunicji czy odpowiednich akcesoriów. To wszystko jest bardzo ważne, bo ma ogromny wpływ na komfort użytkowania broni. W takich sklepach można też często dostać książki z całą potrzebną nam wiedzą chociażby z zakresu czyszczenia i transportowania broni palnej lub pneumatycznej. Czynności te są nie mniej ważne niż jej prawidłowe użytkowanie.

Sytuacja strzelectwa sportowego w Polsce

Polski Związek Strzelectwa Sportowego, organizacja powstała w 1933 roku, do tej pory kontynuuje swoją działalność, popularyzując tę fascynującą dyscyplinę. Z dobrym skutkiem. Ludzi, którzy zamiast piłki wolą pistolet czy karabin, z każdym rokiem jest coraz więcej. PZSS stara się odpowiadać na to zapotrzebowanie. Jedną z ostatnich zaplanowanych inicjatyw jest program “Strzelectwo dla każdego”, mający na celu zachęcenie do tego fascynującego sportu większej ilości ludzi.

Wśród polskich widzów dużą uwagą cieszą się także konkurencje olimpijskie z udziałem broni. Co 4 lata tysiące telewidzów z zapartym tchem kibicują naszej reprezentacji. Polacy wielokrotnie w historii zdobywali nagrody w najważniejszych zawodach, takich jak Mistrzostwa Świata czy Mistrzostwa Europy. Ostatnim ważnym tego typu wydarzeniem były Igrzyska w Tokio w roku 2020. W naszym kraju także odbywały się imprezy strzeleckie. Mieliśmy przyjemność organizować Mistrzostwa Europy w 1994 roku i 1997, kolejno we Wrocławiu i w Warszawie. Kto wie, może kiedyś strzelectwo stanie się polskim sportem narodowym?

Źródło: Artykuł sponsorowany

REKLAMA