Na czym polega prowadzenie pełnej księgowości?

fot. Pixabay

Każdy przedsiębiorca, ma obowiązek rozliczania się z prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej. W Polsce, obowiązuje kilka form ewidencjonowania zdarzeń gospodarczych, a jedną z nich jest pełna księgowość. Na czym polega jej prowadzenie? Odpowiadamy. Zachęcamy do zapoznania się z treścią naszego artykułu.

Czym jest pełna księgowość?

Prowadzenie ksiąg rachunkowych, czyli tytułowej pełnej księgowości, to skrupulatne ewidencjonowania wszelkich zdarzeń gospodarczych, do których doszło w obrębie danej działalności gospodarczej. Księgi rachunkowe składają się z kilku podstawowych elementów, do których zaliczane są:

  •         Dzienniki,
  •         Księga główna,
  •         Księgi pomocnicze,
  •         Zestawienie obrotów i sald kont księgi głównej i ksiąg pomocniczych,
  •         Inwentarz (wykaz aktywów i pasywów).

Przedsiębiorcy, którzy dobrowolnie lub obligatoryjnie prowadzą pełną księgowość, są ponadto zobowiązani do sporządzania rozmaitych sprawozdań. Ta forma rozliczania się z urzędem skarbowym, wymaga dysponowania obszerną wiedzą w zakresie rachunkowości oraz konkretnymi umiejętnościami. Ze względu na złożoność ksiąg handlowych, najlepiej zatrudnić profesjonalne biuro rachunkowe, które świadczy usługi księgowe w tym zakresie. Ofertę takiej współpracy przygotowało biuro księgowe Solidna Księgowa i można zapoznać się z nią m.in. tu: https://solidnaksiegowa.com/oferta/pelna-ksiegowosc/. Dzięki temu, przedsiębiorca zyska pewność, że sprawami jego firmy zajmują się prawdziwi fachowcy w zakresie pełnej księgowości.

Kto jest zobowiązany do prowadzenia ksiąg handlowych?

Prowadzenie ksiąg handlowych to dla niektórych przedsiębiorców obowiązek, nałożony na nich przepisami prawa. Księgowość pełna jest obligatoryjnym rozwiązaniem dla spółek kapitałowych (sp. z o.o., spółki akcyjne) oraz spółek osobowych (komandytowe, komandytowo- akcyjne). Ponadto, obowiązek ten spoczywa również na innych działalnościach gospodarczych, których limit przychodów w ubiegłym roku obrotowym przekroczył 2 mln euro. Jeśli zatem do tej pory przedsiębiorstwo prowadziło uproszczoną księgowość dla firm, jednak uzyskało równe lub wyższe obroty niż wskazany wcześniej limit, wówczas ma obowiązek przejścia na pełną księgowość. Żeby zrobić to prawidłowo, a także zyskać pewność, że rozliczenia dokonywane są właściwie, najlepiej zdecydować się na kooperację z biurem księgowym.

Komu zlecić prowadzenie pełnej księgowości?

Prowadzenie pełnej księgowości to niezwykle skomplikowana czynność. Dlatego też lepiej nie zajmować się nią samodzielnie, a wejść we współpracę z profesjonalnym biurem rachunkowym, które specjalizuje się w tego typu zagadnieniach. Dzięki temu przedsiębiorca zyska pewność, że zarówno ewidencje, jak i wszelkie rozliczenia, prowadzone są zgodnie ze sztuką, co niewątpliwie uchroni go przed ewentualnymi konsekwencjami prawno- podatkowymi. Jedną z rekomendowanych firm, z którymi warto wejść we współpracę, jest Biuro Rachunkowe Solidna Księgowa. Specjalistyczna wiedza i umiejętności, poparte latami doświadczenia zawodowego, z całą pewnością stanowią najlepszy dowód na to, że powierzenie mu spraw swojej firmy, jest właściwą decyzją.

Źródło: Artykuł sponsorowany

REKLAMA