Na czym polega komornicze doręczenie korespondencji sądowej?

fot. Pexels

Korespondencja sądowa przede wszystkim doręczana jest przez pocztę. W określonych sytuacjach jednak doręczenie to może nastąpić przez komornika. Co warto wiedzieć na temat komorniczego doręczenia korespondencji sądowej?

Kiedy komornik może doręczyć korespondencję z sądu?

Korespondencja sądowa, w tym wezwania na rozprawy, doręczana jest przede wszystkim za pośrednictwem poczty. Poczta podejmuje w takiej sytuacji dwie próby doręczenia, a gdy nie będzie ono udane, wówczas uznaje się, że przesyłka dotarła do adresata.

Nie zawsze jednak jest to rozwiązaniem korzystnym, zwłaszcza w przypadku rozpoczynających się rozpraw sądowych, o których powinny być poinformowane strony. Wtedy, gdy adresat nie podejmuje przesyłki, sąd może zadecydować o doręczeniu korespondencji przez komornika.

Wobec tego komornicze doręczenie korespondencji odbywa się wtedy, gdy wskaże na to sąd. Wówczas powód otrzymuje odpowiednie dokumenty, które pozwalają na skorzystanie z tego typu procedury.

Jak komornik doręcza korespondencję sądową?

Żeby można było skorzystać z procedury polegającej na sądowym doręczeniu korespondencji przez komornika, konieczne jest zwrócenie się do kancelarii komorniczej z wnioskiem o skorzystanie z tego typu usługi.

W przypadku usługi jak doręczenie korespondencji komornik – https://www.gliwicekomornik.pl/dokumenty/ osobiście dojeżdża do miejsca zamieszkania adresata. Tam, gdy go zastanie, przekazuje mu list. Gdy natomiast go nie zastanie, może on wypytać o adresata mieszkańców danego domu, mieszkania, budynku, co może pomóc mu w ustaleniu miejsca jego przebywania.

Komornik może również prowadzić inne czynności polegające na ustaleniu miejsca, w którym mieszka obecnie adresat korespondencji sądowej.

Za każdym razem komornik sporządza wtedy odpowiednie pismo, które odnosi się do podjętych przez niego działań oraz do ich efektów. Tego typu pismo jest następnie przekazywane do sądu.

Jak skorzystać z doręczenia korespondencji przez komornika?

Gdy powód ma skorzystać z procedury komorniczego doręczenia korespondencji, w takim przypadku musi on zwrócić się do kancelarii komorniczej z odpowiednim wnioskiem oraz z dokumentami, które otrzymał on od sądu.

Aktualnie informacje na ten temat, w tym także wnioski do pobrania, można znaleźć na stronach internetowych kancelarii komorniczych, dlatego warto wcześniej się z nimi zapoznać.

Cena doręczenia komorniczego korespondencji

Powód ponosi koszty związane z usługą doręczenia korespondencji przez komornika, natomiast potem może on otrzymać ich zwrot na skutek wygranej sprawy sądowej.

Cena związana z usługą jest stała i wynosi ona 60 złotych. Gdy konieczne będzie ustalenie miejsca zamieszkania pozwanego, w takim przypadku dopłacić należy także 40 złotych.

Źródło: Materiał zewnętrzny

REKLAMA