Mirosław Hermaszewski będzie miał następcę? Kolejny Polak ma szansę polecieć w kosmos

Sławosz Uznański, fot. ESA

Polski naukowiec Sławosz Uznański został wybrany na jednego z rezerwowych astronautów Europejskiej Agencji Kosmicznej. Ma szansę wziąć udział w wyprawie na pokład Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

REKLAMA

Europejska Agencja Kosmiczna ogłosiła wyniki trwającej ostatnie 1,5 roku rekrutacji. Wybrano sześciu nowych astronautów, które polecą na Międzynarodową Stację Kosmiczną, a potencjalnie może również na Księżyc w ramach jednej z przyszłych misji realizowanych we współpracy z NASA.

Oprócz tego, ESA wybrała również jedenaście osób, które przydzieliła do grupy rezerwowych. Mogą oni zostać w każdej chwili powołani do korpusu astronautów podstawowych. W gronie tym znalazł się Polak – Sławosz Uznański. To wielki sukces polskiego naukowca, bo o miejsca walczyło 22,5 tys. innych kandydatów.

Sławosz Uznański pochodzi z Łodzi. Naukę zaczął od studiów na Politechnice Łódzkiej, które w 2008 roku ukończył z wyróżnieniem. Później kształcił się we Francji – na Uniwersytecie Nantes oraz Politechnice w Nantes, a następnie obronił z wyróżnieniem doktorat na Uniwersytecie Aix-Marseille. Po studiach związał się z ośrodkiem naukowo-badawczym CERN w Genewie, gdzie pracuje do dziś. Jest operatorem Wielkiego Zderzacza Hadronów LHC i zajmuje się badaniami oraz projektowaniem systemów elektronicznych odpornych na promieniowanie.

Źródło: Gazeta.pl

REKLAMA