Ministerstwo zdrowia szykuje się na jesień. Ogłoszono ważne zmiany

fot. twitter.com/MinisterstwoZdrowia

Ministerstwo zdrowia przygotowuje się na jesień. Na dzisiejszej konferencji prasowej mówili o strategii. Chodzi oczywiście o koronawirusa.

„Przed nami trudny okres. Na jesieni pojawia się wiele zachorowań, mamy grypę, mamy infekcje i mamy koronawirusa. One się będą na siebie nakładały” – mówił minister zdrowia.

Minister tłumaczył, że nowa strategia będzie opierać się na czterech obszarach. Pierwszy z nich to organizacja działań. – Powołamy trzy poziomy szpitalnictwa odpowiedzialne za leczenie koronawirusa – mówił. Pierwszy poziom to szpitale powiatowe, gdzie utworzone będą lokalne izolatki. Tam nie będzie jednak prowadzone leczenie, a diagnostyka. Pacjent zostanie skierowany do dalszego leczenia. To poziom drugi – gdzie będzie prowadzone specjalistyczne leczenie. Minister mówił także o rozbudowie stacji wymazowych, tzw. drive-thru. Mowa tutaj była o rozszerzeniu sieci, a w razie konieczności o wydłużeniu czasu otwarcia tych stacji.

Drugi obszar to zasady testowania. Jak mówił testowanie ma zostać skupione na pacjentach objawowych oraz pacjentach z grup ryzyka. W grupach ryzyka są pacjenci uzdrowisk, osoby przyjmowane do hospicjów i domów opieki społecznej.

Adam Niedzielski omówił także ścieżkę testowania oraz ogłosił wprowadzenie testów antygenowych, szybkiej diagnostyki na SOR-ach.

Kolejnym obszarem ma być odpowiedzialność społeczna. – Dezynfekcja, dystans i maseczki. DDM, to potężne oręże w walce z pandemią – zaznaczył minister. Nie wspomniał jednak o żadnych planach powrotu do nakazów.

Ostatnim elementem są szczepienia przeciw grypie. – Będziemy starali się zrobić wszystko, by liczba szczepionek była jak największa. Zamierzamy zapewnić 2 mln szczepionek – powiedział minister. Jak zapewniał, pierwsze szczepionki są już w hurtowniach.

Źródło: onet.pl