Ministerstwo Zdrowia po 25 latach wstrzymało program badań profilaktycznych. “Nic was nie obchodzi życie kobiet?”

Adam Niedzielski, fot. KPRM

Szpitale zawiesiły wykonywanie badań profilaktycznych, które chroniły kobiety przed nowotworami dziedzicznym, ponieważ Ministerstwo Zdrowia po 25 latach wstrzymało program. Posłanka KO Katarzyna Piekarska zaapelowała do Adama Niedzielskiego o wycofanie się z tej decyzji.

REKLAMA

Jak poinformowały “Fakty” TVN, Ministerstwo Zdrowia wstrzymało program badań profilaktycznych i genetycznych kobiet znajdujących się w grupie ryzyka zachorowania na nowotwory ginekologiczne, który dotąd działał z powodzeniem. Minister zdrowia miał zakomunikować, że program nie został zakończony, a jest… “redefiniowany”.

„Program działał 25 lat. Był bardzo dobrze oceniany przez lekarzy i pacjentów. Dzięki niemu darmowe badania profilaktyczne miały pacjentki szczególnie narażone na zachorowanie na nowotwory. Teraz już badań na tych zasadach nie mają. Ministerstwo Zdrowia wstrzymało program” – informuje TVN24.

Na decyzję ministra zareagowała Katarzyna Piekarska z KO, u której wykryto nowotwór. “Jako osoba, u której 2 tygodnie temu zdiagnozowano nowotwór złośliwy piersi nie jestem w stanie zrozumieć postępowania Ministerstwa Zdrowia. Nic was nie obchodzi życie kobiet? Wycofajcie się z tego i to szybko!” – napisała w sobotę na Twitterze posłanka Koalicji Obywatelskiej.

Źródło: TVN24

REKLAMA