Minister zdrowia wprowadza nagle nowe zasady związane z wyborami. Musisz o nich wiedzieć

fot. Flickr

Minister zdrowia zatwierdził i wprowadził nowe zasady, które będą obowiązywać w całej Polsce w lokalach wyborczych. Każdy musi o nich wiedzieć i dostosować się. Od kiedy zaczną obowiązywać?

REKLAMA

Minister zdrowia wprowadził zmiany, które obowiązują od 7 lipca. Każdy Polak powyżej 18. roku życia będzie się musiał do nich dostosować.

Najnowsze rozporządzenie wprowadzone przez Łukasza Szumowskiego dotyczy zmiany wcześniejszego rozporządzenia w sprawie wykazu środków ochrony osobistej związanych ze zwalczaniem epidemii COVID-19 dla członków obwodowych komisji wyborczych oraz szczegółowych zasad bezpieczeństwa sanitarnego w lokalach wyborczych. W teorii oznacza to wprowadzenie w życie kilku ważnych zasad.

Jak si okazuje w związku z tymi zmianami niektóre osoby będą mieć pierwszego wejścia do lokalu wyborczego i zagłosowania. Mowa tutaj o osobach powyżej 60. roku życia, kobiet w ciąży, osób z dzieckiem do lat 3, osób z orzeczeniem o stopniu niepełnosprawności, z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego lub osób, które ze względu na stan zdrowia nie mogą poruszać się samodzielnie.

Resort zdrowia dodatkowo przypomina także o konieczności zadbania o bezpieczeństwo swoje oraz innych osób. Wchodząc do lokalu wyborczego powinniśmy mieć założoną maseczkę. Obowiązuje nas dezynfekcja rąk, możemy założyć rękawiczki jednorazowe. Komisje zapewniają jedynie płyny dezynfekujące. Stoliki oraz długopisy muszą być na bieżąco odkażane przez członków komisji, podobnie jak otwory w urnach wyborczych. Pomieszczenia muszą być wietrzone co godzinę przez 10 minut.

fot. gov.pl

Źródło: gov.pl

REKLAMA