Minister rozwoju Waldemar Buda chwali się rekordową ilością nowych mieszkań. “Rząd przypisuje sobie wyniki deweloperów”

Waldemar Buda, fot. Wikimedia

Minister rozwoju Waldemar Buda przekazał, że z danych GUS wynika, iż liczba wybudowanych mieszkań w Polsce w 2022 roku jest rekordowa. “Znowu pobiliśmy rekord” – napisał polityk, nie wspominając, że dane dotyczą głównie deweloperów.

REKLAMA

“Potwierdziło się! Według najnowszych danych GUS w 2022 r. znowu pobiliśmy rekord w liczbie wybudowanych w PL mieszkań. 238,6 tys.! To najlepszy wynik od 1979 r. i o 80 tys. wyższy niż w najlepszych latach rządów PO-PSL” – napisał na Twitterze Waldemar Buda. Choć polityk przedstawia te dane jako sukces rządów, to sytuacja wygląda całkowicie inaczej, na co zwrócili uwagę ekonomiści i politycy opozycji.

Według danych GUS, 98,4 proc. wybudowanych w ubiegłym roku mieszkań to działania deweloperów i inwestorów indywidualnych. “To mieszkania budowane indywidualnie przez Polaków i prywatnych deweloperów. Ile mieszkań wybudował PiS? Może mówi pan Waldemar Buda o 18 tys. mieszkań oddanych w ciągu kilku lat z Mieszkanie Plus, których miało być 100 tys.? A może o 31 drewnianych domach?” – przypomniała ekonomistka Alicja Defratyka. “No to sprawdzam słowa ministra Budy o ‘sukcesie’ budowy mieszkań. Kto te mieszkania buduje i za ile? Nie, nie Pana rząd. Nie, nie jest taniej, jest drożej, coraz drożej, odkąd dorwaliście się do władzy. Nie, Wasz program mieszkaniowy to katastrofa” – skomentowała Agnieszka Pomaska z KO.

Również internauci nie zostawili suchej nitki na propagandzie sukcesu ministra Budy. “Gówno się przylepiło do statku i krzyczy ‘płyniemy!’” – napisał jeden z nich. “Wkład rządu w to jest zerowy, no może prawie zerowy, bo jakieś 3 tys. mieszkań w ramach ‘rządowych’ programów zostało wybudowane, ale można się pochwalić” – czytamy w innym wpisie. “Dlaczego przypisuje Pan sobie sukcesy przedsiębiorców, w tym deweloperów? To oni zbudowali zdecydowaną większość tych mieszkań i to pomimo różnych barier tworzonych przez polityków” – skomentowała użytkowniczka Twittera.

Źródło: Twitter / Waldemar Buda

REKLAMA