Minister Adam Niedzielski oficjalnie kończy stan epidemii w Polsce. Znamy wstępną datę

Adam Niedzielski, fot. KPRM

Minister zdrowia Adam Niedzielski od kilku tygodni zapewniał, że już wkrótce zakończy się w Polsce stan epidemii. Okazuje się, że nastąpi to ostatecznie w połowie maja.

REKLAMA

Stan epidemii obowiązuje w naszym kraju od marca 2020 r., niedługo po tym, jak wykryto pierwsze przypadki zakażenia koronawirusem. Minister zdrowia już marcu zapowiadał, że pandemia w Polsce powoli dobiega końca. Od 28 marca zniesiono obowiązek zakrywania maseczką ust i nosa w pomieszczeniach zamkniętych, z wyjątkiem budynków, w których prowadzona jest działalność lecznicza. 

Teraz wiadomo już oficjalnie, że zakończenie stanu epidemii nastąpi w połowie maja. – Decyzja jest już przekonsultowana na różnych poziomach administracji, dokonaliśmy analizy prawnej – w połowie maja zniesiemy stan epidemii, przekształcimy go w stan zagrożenia epidemicznego – przekazał szef resortu zdrowia Adam Niedzielski.

Warto pamiętać, że zakończenie stanu epidemii oznacza m.in., że osoby które utraciły ważność uprawnień do kierowania pojazdami, mają 60 dni na załatwienie formalności, w tym badań lekarskich oraz psychologicznych (o ile takie są wymagane), i wymianę dokumentu prawa jazdy na nowy blankiet.

Podobnie wygląda kwestia badań okresowych. Pracownicy, których ważności orzeczeń lekarskich wydanych w ramach wstępnych, okresowych i kontrolnych badań lekarskich, upłynęła po dniu 7 marca 2020 r., muszą udać się do lekarza medycyny pracy do 180 dni po zakończeniu stanu epidemii.

Źródło: gov.pl, PAP

REKLAMA