Miliony państwowych pieniędzy płyną do fundacji Mariusza Chłopika, nieformalnego doradcy premiera. Zarobiła także firma jego żony

Mariusz Chłopik, screen z YouTube / Telewizja wPolsce

Portal Onet.pl opisał sprawę dotacji i zleceń jakie trafiają z państwowych spółek i instytucji do fundacji założonej przez Mariusza Chłopika, nieformalnego doradcy premiera Mateusza Morawieckiego, znanego z maili ze skrzynki Michała Dworczyka.

REKLAMA

Z afery mailowej opinia publiczna dowiedziała się, że jednym z najbliższych współpracowników premiera Morawieckiego jest Mariusz Chłopik. 36-latek nie pełni obecnie żadnej funkcji w KPRM [wcześniej był wicedyrektorem Centrum Informacyjnego Rządu – przyp. red.], ale z maili ujawnionych przez stronę “Poufna Rozmowa” wynika, że to on pomagał szefowi rządu w tworzeniu przekazów medialnych, budowaniu wizerunku, a nawet prowadził jego konto w mediach społecznościowych. Prywatnie Mariusz Chłopik to zięć Konstantego Radziwiłła, wojewody mazowieckiego, a wcześniej ministra zdrowia w rządzie PiS.

Ze śledztwa portalu Onet.pl wynika, że do podmiotów związanych z Mariuszem Chłopikiem trafiły miliony złotych z publicznej kasy. W ciągu ostatnich trzech lat do założonej przez 36-latka Fundacji Inicjatyw Młodzieżowych trafiło 2,5 miliona złotych państwowych dotacji. W latach 2012-2013 był on członkiem zarządu fundacji, a w latach 2013-2016 prezesem. Jej flagowym przedsięwzięciem jest “Akademia Liderów Rzeczpospolitej”, a liście jej prelegentów można znaleźć m.in. premiera Mateusza Morawieckiego, prezesa NBP Adama Glapińskiego i licznych szefów spółek Skarbu Państwa.

Na zleceniach od państwowych podmiotów zarabia również spółka żony Chłopika – Shine Art Studio. Wspólniczką Elżbiety Chłopik jest jej siostra Anna Greloff. Obie są córkami Konstantego Radziwiłła. Według ustaleń Onetu tylko w latach 2018-2019 spółka kilkukrotnie wykonywała prace na rzecz nieistniejącego już resortu nauki i szkolnictwa wyższego, zarabiając w ten sposób ponad 330 tys. zł. Ze współpracy z Urzędem Komisji Nadzoru Finansowego do Shine Art Studio trafiło 112 tys. zł. Wśród innych klientów agencji Onet wymienił między innymi Kancelarię Prezydenta, Polski Holding Hotelowy, Polski Instytut Sztuki Filmowej i Bank Gospodarstwa Krajowego. Współpraca z nimi miała przynieść Shine Art Studio kolejne setki tysięcy złotych.

Źródło: Onet.pl

REKLAMA