Mija ważny termin związany z wyborami. Musisz o tym pamiętać

fot. Pexels

Druga tura wyborów prezydenckich zbliża się wielkimi krokami. Już w tą niedzielę wybierzemy prezydenta, który będzie reprezentował nasz kraj przez kolejne pięć lat. Dzisiaj mija ważny termin. Niedopełnienie tego obowiązku może spowodować, że nie zagłosujemy.

REKLAMA

Chodzi oczywiście o dopisanie się do spisu wyborców w dowolnej gminie w Polsce. Jeśli wyborca dopisał się do spisu przed pierwszą turą wyborów, nie może dopisać się do innego spisu przed drugą turą. Do piątku można odbierać zaświadczenie o prawie do głosowania. W wielu miejscowościach do urzędów ustawiają się kolejki po zaświadczenie o prawie do głosowania

Wyborca może głosować w wybranym przez siebie lokalu wyborczym w gminie, na obszarze której będzie przebywać w dniu wyborów, jeżeli złoży pisemny wniosek o dopisanie do spisu wyborców. Taki wniosek można złożyć najpóźniej we wtorek 7 lipca.

Z informacji jakie posiadamy, wiemy, że urzędy celowo, w związku z dużym zainteresowaniem wyborców, wydłużyły czas pracy – powiedziała szefowa Krajowego Biura Wyborczego, Magdalena Pietrzak. 

Wniosek składamy w urzędzie gminy, na obszarze której chcemy oddać głos. Do spisu wyborców można się dopisać też przez internet. We wniosku należy podać: imię (imiona), nazwisko, imię ojca, datę urodzenia, nr PESEL, a także adres zamieszkania. Wniosek o wydanie zaświadczenia można złożyć osobiście, faksem lub mailem.

Gdy otrzymujemy zaświadczenie, jesteśmy skreślani ze spisu wyborców w naszym obwodzie. W sytuacji, gdy zgubimy zaświadczenie, nie dostaniemy kolejnego, tak więc utrata zaświadczenia spowoduje, że wyborca nie będzie mógł zagłosować ani w swoim obwodzie głosowania, ani w żadnym innym.

Źródło: polsatnews.pl

REKLAMA