Masz telefon na kartę? Rząd szykuje dla Ciebie nowy podatek

fot. Pixabay

Rząd ma nowy pomysł na zniwelowanie deficytu budżetowego. Sposób nie jest zaskakujący – chodzi o zasilenie państwowej kasy z pieniędzy przedsiębiorstw i obywateli. Tym razem pod lupę zostali wzięci użytkownicy telefonów na kartę.

Pomysł rządu zakłada, że pieniądze, których osoba mająca telefon na kartę nie wykorzysta w określonym terminie i nie zażąda ich zwrotu od operatora, trafią do Skarbu Państwa. Takich kart SIM, nazywanych prepaidami, jest w Polsce ponad 15 mln, a rząd liczy, że dzięki temu zyska 100 mln zł rocznie.

Użytkownik telefonu na kartę zakupuje od operatora możliwość wykonania połączeń telefonicznych oraz wysyłki SMS-ów za określoną kwotę przez określony czas. Niewykorzystane środki telekomy zostawiają u siebie. Chyba, że klient upomni się o zwrot, to wtedy operator idzie mu na rękę.

Teraz po te środki rękę wyciąga rząd. Eksperci nie mają złudzeń, że to kolejny parapodatek. Rządzący liczą, że w ten sposób Skarb Państwa wzbogaci się o 100 mln zł rocznie, a operatorzy nie ukrywają, że te straty będą musieli sobie zrekompensować podniesieniem cen.

Źródło: Money.pl